Обсъдих с моите колеги как да обърнем енергийните трасета и да се откажем от зависимостта си от руски газ. Това заяви премиерът Кирил Петков на срещата на лидери на държави членки на НАТО от Югоизточна Европа. В нея участваха министър-председателите на България, Румъния, Република Северна Македония и Черна гора – Кирил Петков, Николае Чука, Димитър Ковачевски и Здравко Кривокапич.
Има възможности за доставка на втечнен природен газ от Турция и Гърция. Трябва да започнем ние на Балканите да работим заедно и да говорим в един глас. Трябва да затворим страницата на разделението, призова Кирил Петков.
Той отново повтори призива си за регионална борба с корупцията и прането на пари. Само така ще пресечем опитите на Русия да влияе на политиката в региона.
„Важно е да сме заедно, да се координираме. Мечтата ми е да имаме координирани Балкани на всички теми”. Това заяви премиерът.
„Всички държави в НАТО говорят за самолети, инвестиции в оборудване, но това оборудване работи заедно със съответната логистична стратегия. Трябва да има съвместни действия, за да бъде достатъчно силна стратегията. Вместо да говорим за скъпи военни системи, по-добре да се координираме на местно ниво и да създадем синергия в отбранителните ни способности“, каза още Кирил Петков.
Той засегна и бежанската криза, произтичаща от войната в Украйна.
„Румъния в момента е с най-голям брой бежанци. Те се справят чудесно, карайки тези хора да се чувстват у дома. Трябва да говорим и за партньорите ни от ЕС, за механизма за солидарност по отношение на мигрантите, за разпределението в рамките на региона, за да се справим с бежанската вълна“, посочи премиерът.
По думите му е много важно да се осигури наличието на храна – жито, олио и др. Затова и земеделските министри на Балканите трябва да работят заедно. Тема на разговор е било и възстановяването на Украйна.
„Надяваме се, че тази фаза ще настъпи скоро. Да видим как заедно можем да помогнем за възстановяването ѝ по- най продуктивен и логичен начин“, добави Петков.
„Когато трасграничното сътрудничество е координирано, когато имаме обща стратегия, когато икономическото стравнение се обедини, може да се превърнем в най-бързо развиващия се регион и да споделяме сигурност”, заяви Петков.
Той обясни и кои са обсъдените теми. Първата е била – координацията в енергетиката.
„Обсъдихме как може да обърнем някои от съществуващите тръбопроводи, да започнат да работят в друга посока, да вземем втечнен газ от Турция и Гърция”, заяви Петков.
Обсъден е бил и коридор номер 8.
„Но не само съществуващия коридор номер 8, а да започва от Подгорица, Дурас, Скопие, София, Димитровград, Бургас, Варна”, каза Петков.
Премиерите на Румъния, Република Северна Македония и Черна гора пристигнаха в България по покана на министър-председателя Кирил Петков в София на среща на лидери на държави членки на НАТО от Югоизточна Европа.
Отраженията върху региона от войната в Украйна е основна тема на срещата. Лидерите обсъдиха последиците в сферите на сигурността, енергетиката и икономиката.
Акцент е засилване на координацията и сътрудничеството в Югоизточна Европа за преодоляване на общите предизвикателства.
Очаква се лидерите да обсъдят и изграждането на т.нар. "европейски военен Шенген".
През 2018 г. ЕК предложи създаването на свободно пространство в Европа за придвижване на въоръжени, техника, логистика, в отговор на нарастващата още тогава заплаха от страна на Русия. Тогава мотивът на ЕК беше, че Русия свободно придвижва през своята територия към източното крило на НАТО на въоръжение, техника и логистика. Не така стои въпросът с ЕС заради различни митнически неуредици, липса на синхронизация в пътната инфраструктура.
Кирил Петков в отговор на журналистически въпрос разкри, че тази сутрин с полет на правителствения самолет са били евакуирани 64-ма българи.