"Настояваме да предприемете съответните действия за прекратяване на всеки опит БНТ и БНР да бъдат употребявани за провеждане на вражеска пропаганда срещу България. Да се дава правото на "гледна точка" на тези, които директно или индиректно подкрепят един престъпен режим, който убива и арестува заради друга гледна точка, не е проява на свободна и независима журналистика, а на зависимост от този режим". Това казва председателят на сдружение ДОМ (Достойнство, отговорност, морал) Иван Сотиров, който изпраща позицията до Народното събрание.
"Недопустимо е Народното събрание на РБ да толерира в медиите, които се издържат с парите на българските данъкоплатци, да се провежда кампания, която е в грубо противоречие с нашите закони, националния ни интерес и с традиционните ценности на българина – човеколюбие и свободолюбие. Така ще бъде защитено и името на множеството добри журналисти и професионалисти, които работят в БНР и БНТ", уточнява Сотиров.
Според позицията, подкрепата за режима на Путин всъщност е национално предателство по чл. 100 на Наказателния кодекс - защото Кремъл е сложил България в списъка си с "неприятелски държави". Чл. 100 от НК обаче касае официално обявена война, а такава между България и Русия няма. Няма и започнати военни действия между двете държави.
Интересен факт е, че в позицията не са посочени конкретни примери на канени по темата "Войната в Украйна" в БНТ и БНР "лица, свързани с обявения със закон за престъпен комунистически режим и неговия репресивен апарат, които водят кампания за оправдаване на действията на престъпния кремълски режим, който нападна една независима държава". Друг интересен факт е какви точно са правомощията на Народното събрание спрямо БНТ и БНР - парламентът избира 3 от 5-те членове на Съвета за електронни медии (СЕМ), който е отговорният орган по отношение на обществените медии.