Избраха Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Предложението беше обявено в пленарна зала от премиера Пламен Орешарски.
Кандидатурата на Делян Певески надделя с това, че специалистът не е вътре в системата, а търсехме умишлено външен специалист, за да може да се преструктурират някои активности. Това каза пред журналисти премиерът Пламен Орешарски.
Предложението предизвика бурни реакции в пленарната зала. Депутатите от ГЕРБ напуснаха.
Първоначално по предложението гласуваха общо 125 народни представители, от които 114 – „за”, 10 – „против”, 1 се въздържа. Димитър Главчев от ГЕРБ поиска прегласуване. При повторния вот гласуваха 204 депутати, от които 116 бяха „за”, 87 – „против”, 1 се въздържа. От „Атака” не участваха в гласуването.
Лидерът на парламентарната опозиция ГЕРБ Бойко Борисов и депутатът от партията Делян Добрев не са гласували "против" кандидатурата на Делян Пеевски за председател на ДАНС, стана ясно от разпечатки на проведения вот. По-късно от пресцентъра на партията уточниха, че двамата не са присъствали в залата по време на гласуването. Не стана ясно обаче защо все пак лидерът на ГЕРБ, който изрази възмущението си от назначението на депутата от ГЕРБ не е влязал за гласуването, при положение, че имаше и втори вот по предложението на премиера Пламен Орешарски, разкрива Медиапул.
Данните показват, че ако всички 120 депутати на ГЕРБ и "Атака" бяха в залата, Пеевски нямаше да бъде избран за шеф на ДАНС. Кандидатурата беше подложена на гласуване два пъти. Първия път Пеевски бе избран със 114 гласа "за", 10 "против" и 1 "въздържал се". В този момент обаче цялата група на ГЕРБ бе извън залата. Така срещу Пеевски гласуваха само шестима от ГЕРБ, трима от " Атака" и 1 от БСП. Малко след това ГЕРБ поискаха прегласуване, а всички десетина депутати от "Атака" начело с лидера им Волен Сидеров напуснаха залата. Така в крайна сметка Пеевски бе избран със 116 гласа "за", 87 "против" и 1 "въздържал се". Всички, гласували "против", бяха от ГЕРБ.
Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) вече ще работи, няма да се говори само, както беше в миналото. Това каза пред журналисти след гласуването в пленарна зала избраният за председател на ДАНС Делян Пеевски.
Със сигурност, няма да има разчистване на сметки, каза той. Ще работя само за държавата и за нейните граждани. Ще съдите по действията ми, каза Пеевски.
„Честитя на г-н Пеевски новия пост. На БСП им честитя края на тази партия. Тя днес приключи. Днес България има една партия, която управлява, това е ДПС”, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Бившият премиер Бойко Борисов заяви, че е сащисан от новината, а Цветан Цветанов е категоричен, че това ще застраши националната сигурност.
Депутатите приеха промяна в закона, която позволява човек с 8 години юридически опит, какъвто е Пеевски, да оглавява агенцията. Преди изискването беше 10 г. стаж.
„Това е краят на столетницата днес. Толкова съм сащисан от това, което чух, че дори не мога да повярвам, че това предложиха”, каза Бойко Борисов.
„Цялото правителство беше създадено под този натиск. С това, което в момента се случва, ние вече прерязахме възможността да работим с евроатлантическите служби по начин, по който можем да работим, и да гарантираме сигурността не само на страната си, на региона, но и да бъдем евроатлантически партньори по важната трансгранична организирана престъпност”, каза Цветан Цветанов.
На въпрос - какво смята за кандидатурата на Пеевски, той отсече: "Това е абсолютен пълен фарс. Това е недопустимо. То юридически не е издържано и не покрива критериите".
"Трудните ситуации изискват нестандартни решения. Предложението на министър-председателя не е стандартно. Една малка клика, върхушката на ГЕРБ, обладаваше всички сектори в държавата. Това доведе до рязък спад в доверието в държавността. Има достатъчно ясни индикации за подготовка на мащабен план за дестабилизиране на държавата в интерес на тази групировка, която 4 години разрушаваше демократичните принципи и внушаваше страх у хората. ГЕРБ искат реванш, не приемат волята на българските избиратели, те водят разговори с криминални групировки”. Това гласеше „нестандартният” коментар на лидера на социалистите Сергей Станишев.
„Аз като министър-председател съм уволнявал г-н Пеевски като зам.-министър”, заяви Станишев.
Биография на Делян Пеевски:
Делян Славчев Пеевски е роден на 27. 07. 1980 г. Завършва специалност „Право” в Югозападния университет „Неофит Рилски”. Син е на ръководещата редица печатни издания и телевизии Ирена Кръстева.
През 2001 г. е член на НДСВ и е назначен от министъра на транспорта в правителството на Симеон Сакскобургготски - Пламен Петров, за парламентарен секретар. Възлагат му ръководството на борда на „Пристанище Варна” ЕАД, но по-късно е освободен от този пост, защото все още е студент в ЮЗУ „Неофит Рилски”.
През март 2005 г. е назначен за следовател в стопански отдел на Столичната следствена служба.
През август 2005 г. получава поста заместник-министър на държавната политика при бедствия и аварии в правителството на Сергей Станишев. Там той наблюдава Държавния резерв. Член е и на междуведомствената комисия, която издава лицензите за търговия с оръжие. През 2007 г. срещу него се води дело за изнудване и той е уволнен от поста зам.-министър заради "липса на морал". Уволнен е от премиера Сергей Станишев като е обвинен в използване на служебното положение.
Делян Пеевски е част от парламентарната група на ДПС в 41-ото и 42-ото НС.
От 29 юли 2009 е член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, а от 20 януари 2010 година член на Комисията по правни въпроси.
В 42-рото Народно събрание е избран за депутат от 13 МИР - Пазарджик.
Знае английски език. Женен с едно дете.