Народното събрание единодушно отмени решението си от петък, 14 юни 2013 г., с което депутатът от ДПС Делян Пеевски беше избран за председател на Държавната агенция за национална сигурност /ДАНС/.
От гласувалите 128 депутати, 128 бяха „за”.
Първоначално 127 депутати се регистрираха за днешното парламентарно заседание, което означаваше, че има кворум за решаване на казуса "Пеевски" - за освобождаването на депутата от ДПС от поста председател на ДАНС и решаване на въпроса има ли право или не той да се върне на депутатската банка.
Отчетеният кворум означава, че освен депутатите от Коалиция за България и ДПС, регистрирали са се и народни представители от "Атака". Тези от ГЕРБ не са в залата.
Решението за отмяна на решението за избор на шеф на ДАНС внесе председателят на парламентарната група на ДПС Лютви Местан, то е подписано от самия него и от лидера на КБ Сергей Станишев.
Казусът Пеевски задава нови политически стандарти за решаване на подобни случаи, които трябва да важат за всички - без двойни стандарти, изтъкна лидерът на ДПС. Той даде пример, че при всички случаи на конфликт на интереси трябва да се действа безкомпромисно, дори за даден пост да кандидатства собствената му съпруга, ако няма нужния ценз.
След като изброи аргументите за решението за отмяна на предишното решение, Местан заяви: „Този случай е чистилище за българските политици“ и поясни, че всяка кандидатура, която предложи премиерът Орлешарски, и всяко решение на законодателната институция трябва да се случат по прозрачна процедура и в съгласие с изискванията на гражданското общество.
„Г-н президент, вие сам изпълнихте ли препоръката, която отправихте към парламентарните групи? Някой с някого съгласувал ли е назначаването на ген. Драгомир Димитров за директор на Националната разузнавателна служба - не си спомням тази кандидатура да е била публично обсъждана. Или когато държавният глава назначава някой от охранителите на Борисов и Цветанов за шеф на НСО - с кого бе съгласувано назначаването на ген. Коджейков?“, остро запита председателят на парламентарната група на ДПС.
Точно това ни казва казусът Пеевски – когато раздаваме морални присъди, първо да си отговорим ние самите дали отговаряме на тези стандарти, подчерта той.
Ние си прочетохме уроците и поуките от този казус. В мотивите, с които предлагаме това решение, предлагаме и следващата кандидатура за шеф на ДАНС да се обсъди много сериозно, завърши Местан, добавяйки, че не приема оценката, че избирането на Пеевски от Народното събрание е грешка по принцип, тъй като няма по-публична институция от НС.
P.S.
Валякът, с който политическата олигархия мачка народа вече 23 години, се нарича пропорционална избирателна система.
Ако искате истинска промяна, подкрепете: 100% мажоритарни избори с възможност за отзоваване на депутатите.