Бившият депутат от "Има такъв народ" и председател на парламентарната комисия по земеделие Пламен Абровски обяви, че става съветник на земеделския министър Явор Гечев. Абровски бе депутат в 45-ото, 46-ото и 47-ото Народно събрание, където влезе като водач на листата в Монтана, съобщи "Медиапул".
Той своевременно съобщи, че напуска партията, макар и да остава в приятелски отношения с нея. Преди броени дни друг депутат от ИТН Ива Митева, която бе и председател на два парламента (макар и кратки), обяви, че се разделя с партията на Слави Трифонов, чийто член никога не е била. Съобщението за "раздяла" на пръв поглед изглеждаше странно, докато не се разбра, че то предшества връщането на Митева като директор на правната дирекция в парламента. Пост, който тя заемаше преди да влезе в политиката и който ѝ се пази след приключване на депутатския мандат.
"Скъпи приятели, след три парламента (независимо колко кратки), след председателстване на две комисии по земеделие, храни и гори, дойде време да се върна към експертното начало. Благодаря на Министъра на земеделието Явор Гечев за признанието и поканата да бъда негов съветник. За мен е удоволствие да бъда част от неговия екип", написа в сряда сутринта Абровски във фейсбук профила си.
Реално, Пламен Абровски се връща на едно от старите си работни места. Той бе служител на аграрното ведомство още докато ГЕРБ бяха на власт. В първия кабинет на Бойко Борисов, когато земеделски министър беше Мирослав Найденов, Абровски бе изпратен в постоянното представителство на България в Брюксел с ресори директни плащания, Програма за развитие на селските райони, държавни помощи и горски сектор. По същото време там като аграрен аташе беше бившия шеф на фонд "Земеделие" Светослав Симеонов, който наскоро нашумя покрай "канибалско дело", свързано с Бойко Борисов. Някои агроексперти твърдят, че по това време Абровски и Симеонов са били командировани в общ апартамент в Брюксел.
В кариерата си до момента Абровски е бил още главен сътрудник по "Управление на Европейски програми и проекти" в отдел "Оценка на проекти и договаряне" на главна дирекция "Оперативна програма околна среда" към Министерство на околната среда. Той е бил също юрисконсулт на Българската агенция за безопасност на храните и главен секретар на Националния съюз на земеделските кооперации в България.
В 47-ото НС по предложение на Абровски бе въведен 0% ДДС за хляба и брашното. Той настояваше данъкът да бъде свален до това равнище и за плодовете и зеленчуците, но искането бе отхвърлено.
Още от миналата година, когато за кратко бе първа политическа сила и след това стана коалиционен партньор в кабинета на Кирил Петков, ИТН демонстрира добри отношения с президента Румен Радев. Впоследствие се заговори, че ИТН и Радев са в завера срещу кабинета "Петков", който през лятото падна от власт, свален от съюза между ИТН, ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". Най-ярките съмнения за потенциалните връзки между президента и Слави Трифонов е назначаването на Соня Момчилова за председател на СЕМ, която е от президентската квота в регулатора. Самата Момчилова е известна и като текстописец на песни на лидера на ИТН Слави Трифонов в албума "Ръгай чушки в боба". Тя бе пиар и на едно от служебните правителства на Румен Радев.
На изборите през октомври ИТН остана под чертата, а междувременно Радев реши да остави в служебното си правителство две ключови фигури от ИТН - Теодора Генчовска, която заемаше поста на външен министър в кабинета "Петков", беше назначена като служебен зам.-министър на отбраната, а Велислава Петрова запази поста си на зам.-министър в Министерството на външните работи, който заемаше като квота на ИТН.
Преди месец стана ясно, че неуспелият кандидат за управител на Българската народна банка (БНБ) и бивш депутат от ИТН Любомир Каримански е назначен за съветник на министъра на финансите. Така, финансистът се оказа с държавен пост само няколко дни, след като партията на Слави Трифонов се провали на изборите на 2 октомври и не влезе в парламента.
През април Любомир Каримански не бе избран за управител на Българската народна банка, след като "Продължаваме промяната" твърдо отказа да подкрепи кандидатурата му и в крайна сметка "за" нея гласуваха само ИТН и ДПС, а ГЕРБ се ослушаха.