Наскоро Правителството предложи и Народното събрание одобри актуализация на държавния бюджет.
Основните цели на актуализацията са насочени към коригиране на възприети в последните няколко години фискални политики, които задържаха икономическия растеж и ограничаваха възможностите за подпомагане на социално слабите групи в обществото ни, заяви премиерът Пламен Орешарски. Тя предвижда:
- Коригиране на оптимистично планираната приходна част на бюджета, базирана на предвиждания за по-висок икономически растеж. Същите прогнози бяха актуализирани още по време на служебното правителство.
- Разплащане на просрочени от държавата задължения към бизнеса по изпълнени договори и своевременно възстановяване на ДДС, като предпоставка за редовно плащане на заплати на заетите в частния сектор.
- Социални плащания към хората с увреждания, допълнителни работни места по програмите за временна заетост, разширяване на кръга от граждани, които имат достъп до енергийно подпомагане.
- Рефинансиране на извънредния дълг от 800 млн.лева, взет от правителството на ГЕРБ в началото на годината и подлежащ на изплащане този месец и поддържане на фискален резерв над законово установения минимум.
В обобщение, правителството актуализира тези приходни и разходни направления, които видимо бяха погрешно заложени.
Още в хода на обществените и парламентарни дебати партия ГЕРБ се обяви срещу предложената актуализация с неиздържани икономически мотиви. Самото ръководство на партията още през февруари се отрече от водената до този момент фискална политика и дори уволни своя вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков и се разграничи от него. Половин година по-късно представители на същата партия , вече като парламентарна опозиция, заеха обратна позиция, като настояха новото правителство да продължи да изпълнява бюджета, съставен от Дянков, т.е. да продължи неговите фискални политики, критикувани по-рано от самите тях.
Изненадващо към тази позиция днес се присъедини президентьт с наложеното от него вето, отново с икономически неиздържани и политически пристрастни аргументи, повтарящи тези на опозицията. Така той грубо се намеси в работата на изпълнителната власт и направи още една стъпка в поредицата от небалансирани и едностранчиви действния, които предприема напоследък в противоречие с конституционно възложените му функции на надпартиен, балансиращ и обединяващ фактор в обществения и политически живот.
Наложеното от Президента вето възпрепятства набелязаните корекции във фискалната политика. Дори при евентуалното му отхвърляне от страна на Народното събрание остава ефект на забавянето на тези корекции с неблагоприятни последици върху цялото социално-икономическо развитие на страната.
Въпреки очевидната липса на диалогичност в поведението на президента, правителството запазва своето уважение към Президентската институция и ще продължи да се стреми към постигане на съгласие между двете институции в интерес на българските граждани.
Правителството започва поредица от консултации с бизнес асоциации, с неправителствени организации, със синдикати и др. относно фискалната политика и актуализацията на бюджета за 2013г.