Днес в 11.00 часа в Рилската света обител държавният глава ще присъства на отслужването на панихида в памет на цар Борис III по повод на 70-годишнината от неговата кончина. Панихидата ще бъде отслужена от Негово светейшество българския патриарх Неофит в Съборния манастирски храм „Рождество Богородично”, където се намира гробът на цар Борис ІІІ.
В съслужение със Светейшия патриарх в богослужбата ще вземат участие архиереи и духовници на БПЦ. Участие ще вземат и хористите при патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" с диригент доц. Димитър Димитров.
На възпоменанието се очаква освен президента Росен Плевнелиев да присъстват министри, дипломати и общественици, както и членове на царската фамилия и симпатизанти.
След тържествено посрещане на Светейшия български патриарх в храма от 9.00 часа ще започне заупокойна света литургия, която ще бъде оглавена от Негово високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай.
Началото на панихидата е насрочено за 11.00 часа. След това Негово светейшество патриарх Неофит ще произнесе възпоменателно слово за покойния български цар. Ще последва поклонение на гроба и поднасяне на венци и цветя.
Негово величество цар Борис ІІІ почива на 28 август 1943 г., тогава Успение Богородично, след едноседмично боледуване. Смъртта и причините за нея и до днес остават неизяснени.
Над 369 000 българи преминават през катедралата "Св. Александър Невски", за да се поклонят пред тленните останки на покойния владетел. Няколко дни по-късно траурното шествие се отправя към Рилския манастир, където цар Борис III е погребан по негово желание.
Вляво от гроба се намира резба, изработена на 10 октомври 1943 г. от жители на село Осой, Дебърска околия, с надпис: “На своя Царь Освободитель Борись III оть признателна Македония”.
През 1946 г., по време на Страстната седмица, тленните му останки са ексхумирани и осквернени по нареждане на комунистическите управници в България. Тялото на царя е погребано в малък параклис в парка на двореца “Врана”. През 1947 г., по заповед на комунистическия лидер Георги Димитров и Васил Коларов, този параклис е взривен и заравнен със земята.
След падането на режима през 1989 г. е открита стъкленицата със сърцето на цар Борис ІІІ. То е извадено при балсамирането и аутопсията на царя от проф. Иван Москов. През 1993 г. сърцето на българския цар Борис ІІІ е погребано във възстановения му гроб в южния параклис на съборния храм на Рилския манастир.