“Най-силното, което може да направи Сарафов за връщането на доверието в съдебната власт е да намери начин да се отдръпне. Може да смени заместниците си, така че ВСС да може да избира измежду други възможни временни изпълняващи длъжността главен прокурор, а не измежду такива от екипа на Гешев. Това е най-силният начин, ако целта му е да произведе обществено доверие”.Това каза пред "Дарик радио" съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов.
Прибързаният избор на Борислав Сарафов от Висшия съдебен съвет за изпълняващ длъжността главен прокурор е обречен на неуспех поради липсата на обществено доверие. Дори да има искрено желание да бъде част от промяната в съдебната система, както често се случва в моменти на преход, той носи споделена отговорност с Иван Гешев и е скандално да го наследи, допълни Иванов.
Според депутата от ПП-ДБ другата опция пред Сарафов - да се опре на задкулисни фактори, които да му обещават подкрепа, за да изпълни една или друга задача, води директно към превръщането му в следващо издание на Гешев. “Само че вървежът по този път няма да отнеме 3 години, а ще бъде много по-кратък, защото обществената нетърпимост е огромна. Не можеш да бъдеш реформатор, не можеш да бъдеш двигател на промяна, без да имаш от самото начало обществено доверие. Без този ресурс можеш да бъдеш хвърчило, което се носи по неприятелски ветрове, но връвта я държат ръце, които не са за пред хора”, каза Иванов.
За него отстраняването на Иван Гешев е изцяло заслуга на общественото мнение. Задкулисието и партиите, които го бранеха, са разбрали, че цената Гешев да остане на поста си е твърде висока и това е задвижило поредицата от събития, довели до отстраняването на главния прокурор. Което пък е сигнал към задкулисни политици и към цялата съдебна номенклатура, че не могат да продължат така, че в тази страна има граждани и те няма да търпят това.
Според Иванов на ДПС и ГЕРБ им е отнело месеци, за да се нагласят към променената обществена реалност. Това движение не е било бавно и елегантно и не е ясно колко далеч са искали да стигнат. Защото сред тях има много хора, които искат смяната на главния прокурор да е само една повърхностна, козметична операция. Остава да се види кои сили ще надделеят.
Иванов препотвърди позицията на ПП-ДБ да работи с всички парламентарни партии за конституционна промяна, която да реформира съдебната система. Но изтъкна, че сериозността на промяната ще зависи още от това, какви хора ще бъдат избрани на мястото на тези с изтекъл мандат във Висшия съдебен съвет и в Инспектората на ВСС.
Съпредседателят на ДБ призна, че управляващите, които нарече “съвместно управление на антагонисти, с белези на коалиция” преминават през период на детски болести в кадровата си политика. Защото още няма ясен формат за съгласуване на кадровите решения, звънят се телефони кой срещу кого бил против и се създава се комуникационен шум. И предупреди, че отделни кадрови решения имат потенциала на ядрени бомби, включително когато са на регионално ниво. А тези рискови назначения не оправдават далеч по-големия залог на самото управление. “Ако минем през това, може да се окаже, че то е било оздравяващо за модела на демократичната република”, смята Иванов.