Газовите уредби на колите незаконни, пише "Монитор"
Газовите и метанови уредби ще станат незаконни от 1 март догодина, ако в големия талон изрично не е посочено, че колите могат да се движат освен на бензин и на друго гориво. Поставянето на инсталация за алтернативно гориво ще се счита за изменение в конструкцията на автомобилите според наредба № Н-3 на транспортното министерство, която влиза в сила от тази дата. Промяната ще засегне 800 000 шофьори, които ще трябва да платят около 300-400 лева, за да получат протокол, според който колата им е проверена. С него трябва да отидат в КАТ, за да бъде вписано в големия талон, че колата може да се движи и на газ или метан. Едва тогава уредбите ще бъдат узаконени и собствениците няма да подлежат на санкция. Единственият шанс шофьорите да спестят тези пари е до1 март да отидат в КАТ и да впишат в големия талон алтернативното гориво, с което колата може да се движи. Това се води смяна на регистрацията и струва само 20 лева. За целта трябва да носят всички документи на колата, валидна гражданска отговорност и да заявят желанието си за смяна на регистрацията. „Представяте ли си какъв митинг ще стане пред пунктовете на КАТ, защото е логично всеки да иска да спести тези пари”, коментираха от „Пътна полиция”. От там допълниха, че в столичния КАТ вече има в пъти увеличение на такива заявления. Освен за завареното положение наредбата ще важи и за всички автомобили, които си слагат газови или метанови уредби след 1 март. Тогава обаче те ще са задължени да платят около 400 лв. за прегледа на изменението в конструкцията на колите си.
Новият шеф на полицията не мигнал 30 часа при размириците в Катуница, разкрива "24 часа"
Стана традиция Пловдив да дава висши кадри на националната полиция. Така бившият главен секретар на МВР ген. Валентин Петров коментира назначението на комисар Тодор Гребенаров за шеф на Главна дирекция "Национална полиция". "Много качествен служител, на "ти" е с охранителната дейност, за него няма тайни в нея", каза още Петров по адрес на бившия си подчинен. Гребенаров е третият пловдивчанин, който стига до върховете на МВР. Преди него са самият Валентин Петров и Калин Георгиев. Новият шеф на "Националната полиция" само три месеца успя да ръководи областната дирекция на МВР в града на тепетата. "Благодаря", каза единствено той, когато "24 часа" му честити издигането в йерархията. Колегите му смятат, че израстването е напълно заслужено. "Точен и отговорен човек", категорични са те в оценките си.
Няма кандидати да обличат военните полицаи, съобщава "Труд"
Никой не иска да облича служителите на Военна полиция - това стана ясно от обявление за частично прекратяване на голяма обществена поръчка на звеното. Търгът за 250 броя якета с подплата, по 500 клинове - изчистени и с ленти, 3000 чифта памучни чорапи, бели ризи с къс и дълъг ръкав, летни шапки и други бе обявен през август. Общата стойност на поръчката за облекло на полицаите под пагон с общо 11 обособени позиции трябваше да е 290 000 лв. без ДДС, става ясно от документите.
Нито една фирма обаче не се е явила на конкурса по общо 9 от 11-те позиции. Затова и Военна полиция е прекратила търга. Добрата новина е, че става дума предимно за пролетно-летни одежди за униформените, а не за зимни дрехи, защото в противен случай липсата на интерес щеше да създаде сериозен проблем. Фирми са проявили интерес само към две от нуждите на военните полицаи - за изработка и доставка на кожени ръкавици и различни видове обувки. Предварително обявената обща стойност на тези артикули е била 82 500 лв. Става дума за 654 чифта мъжки кожени ръкавици с подплата и 95 чифта от същия вид, но за дами. Военните имат нужда още от 100 комплекта джапанки, общо 600 чифта обувки половинки за мъже и 300 чифта боти пак за силния пол. Търсят се и 95 комплекта високи обувки за жени.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.