Президентът изрази удовлетворение от стартиралите дискусии по въпросите, поставени от него в инициирания референдум за промени на изборното законодателство. „Дебатът започва да се случва и очаквам от Народното събрание да уважи не само мен, но и българите, които показаха, че това е важен приоритет за тях и вместо да удължават излишно сроковете, да започнат разглеждане на предложението“, каза Росен Плевнелиев пред журналисти.
Държавният глава беше категоричен, че провеждането на референдум на 25 май не би „размило“ дневния ред на изборите за членове на Европейския парламент. „Вярвам, а и европейската практика показва, че в изборите заедно с референдум има много по-голям смисъл, не само защото е по-ефективно, а защото референдумът и идеята за него вече променя към по-добро дебатите и политическата кампания, която ще се провежда“, каза президентът. Според него, референдумът може само да спомогне за провеждането на качествен проевропейски дебат, включително за това какво ще обещаят партиите на европейските избори, но и как да се чуе гласът на хората, как да се промени изборното законодателство и да се даде шанс на гражданското общество да играе по-важна роля в демократичния живот. „Референдумите са добър начин да се чуе гласът на народа. Аз съм „за““, каза Росен Плевнелиев.
Президентът счита обсъждания в парламента вот на недоверие към правителството за политиката в сектор „Сигурност“ за възможност да се чуят аргументи и да се проведе качествен дебат. „Това е демократичен инструмент на всяка опозиция. Надявам се наистина да бъдат набелязани мерки, да има сблъсък на идеи, на аргументи, и от това да спечели сектор „Сигурност“ – има още какво да се подобри там“, коментира президентът.
Държавният глава допълни, че към момента не е информиран за параметрите на подготвяните проектозакони за сектор „Сигурност“. „Чувам, че ще отнемат права, дадени на президента по закон. Някой ще се сети ли да съгласува тези закони с държавния глава и на каква фаза?“, попита Росен Плевнелиев, който отново призова за завръщане към консенсуса за реформата в сектор „Сигурност“, постигнат през 2012 година.
„Не бива по никакъв начин да се поставят под угроза конституционно постигнати механизми и баланси. Конституцията е постигнала добър баланс на властите. Няма как обаче да има такъв баланс, когато се правят опити за отнемане на правомощия от едната власт и да се прехвърлят на друга“, посочи държавният глава в отговор на журналистически въпрос.
Росен Плевнелиев коментира и обявената от кабинета публична инвестиционна програма, която предвижда инвестиционен ресурс от 500 млн. лева за местните власти. Правителството трябва да обясни на базата на какви критерии е разпределена тази сума, счита президентът, който изрази съмнение, че разпределението на такъв размер средства може да се случи по обективен начин в кратки срокове. Според Росен Плевнелиев много по-голям би бил ефектът за цялата страна, ако този ресурс бъде използван за изграждането на АМ „Хемус“ и на тунела под връх Шипка. От реализацията на тези стратегически проекти зависят потенциалът на общините за правене на бизнес, повече инвестиции и повече работни места, подчерта още държавният глава.