Змиите, които населяват България, не са много опасни. Има отровни видове, но те не са смъртоносно отровни. У нас най-често срещаните змии са пепелянките. Те имат характерна тъмна зигзагообразна шарена линия по гърба, контрастираща с останалата част на тялото им, както и рогче на носа.
Това каза за "Фокус" херпетологът гл. ас. Мирослав Славчев от екипа на Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.
По думите му змиите не нападат, но ако бъдат провокират, се защитават като бягат или с ухапване.
Херпетологът разкри още, че жегите не са приятни за влечугите, тяхната телесна температура се влияе от температурата на околната среда и те регулират температурата на тялото си с излагане на слънце, а при топло време се скриват на сянка.
У нас най-често срещаните змии са пепелянките. Те имат характерна тъмна зигзагообразна шарена линия по гърба, контрастираща с останалата част на тялото им, както и рогче на носа, но то е трудно забележимо. Използват отровата за улавяне на жертвите си.
“При ефективно ухапване от змия се появява бързо много силна болка. И това, което не трябва да прави ухапан от пепелянка, е да изсмуква отровата с уста, не трябва да се стяга мястото на ухапването също. Ако имаме симптоми на гадене, повръщане, болка, подуване и други ясни знаци за ухапване от отровна змия, трябва да се насочим към най-близкото лечебно заведение за оказване на помощ", съветва Мирослав Славчев.