България е на трето място в Европа по затлъстяване сред първокласниците. Според последните данни 15% от българчетата на 7 години, страдат от този проблем. Заради това експерти говорят за „тихата епидемия от затлъстяване”. България участва в Европейската инициатива на Световната здравна организация за наблюдение на затлъстяването при деца още от 2007 година. От тогава до сега са изследвани над 15 000 български първокласници, като тенденциите показват все по-високи нива на затлъстяване сред подрастващите. Данните за 2023 година показват, че 32% от децата на 7 години са с наднормено тегло. 15,2% са със затлъстяване, а 4,9% с тежкостепенно затлъстяване. А нивата при момчетата са по-високи спрямо тези при момичетата.
Въпреки крехката си възраст първокласничката Вихра знае, че е важно да се храни здравословно. „Обичам да ям най-много моркови и домати. Както и краставици и салати”, споделя момичето. А към полезната храна има специално отношение. „Учат ме да я уважавам, защото е от майката природа”, твърди Вихра.
„Според мен трябва да има една тенденция - поне 50% от храната да е биологична. Tоест да бъде доставена от близките ферми. При по-големите деца, момичетата особено - започват да гладуват. Казвам им, че не е редно. Те трябва да се хранят здравословно - с повече плодове, зеленчуци. Всеки ден да включват по 30 грама ядки в менюто си”, заяви Таня Сиракова, медицинска сестра в училище.
И въпреки че в учебните заведения храната на децата се контролира, след 4 клас учениците вече имат достъп и до външни заведения за хранене и магазини с неясно качество на продуктите. А изкушенията дебнат от всеки ъгъл.
„Не успяваме винаги да си донесем храна за училище от вкъщи. Не винаги се получава. Някой път се случва да хапнем нещо нездравословно, но вкъщи гледаме да си приготвяме здравословна храна”, посочва седмокласник.
„Тренирам кикбокс. Ходя на състезания и затова трябва да се влезе в категория. В твоите килограми. Затова се налага да си на диета или да пазиш килограми, което не позволява да се ядат вредни неща”, допълва друг седмокласник.
В проучването участват 7-годишни деца, защото в този период няма въздействие на хормонални нива в организма. „Проблемите са комплексни. Затлъстяването е едно многофакторно заболяване. При децата специално, а и при възрастните до голяма степен, тези фактори са свързани с проблеми в хранителния прием, проблеми с ниски нива на физическа активност, липса на достатъчна информираност на родителите и семействата и донякъде липсва и подкрепяща среда”, обяснява проф. Веселка Дулева, началник отдел „Храни и хранене“ към Националния център по обществено здраве и анализи.