Възможностите за активизиране на сътрудничеството в сферата на търговията и инвестициите между България и Казахстан обсъдиха министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и посланикът на Казахстан у нас Н.Пр. Виктор Темирбаев.
На срещата стана ясно, че стокообменът между България и Казахстан е нараснал четири пъти през 2024 година.
Двамата се обединиха около мнението, че е налице сериозен нереализиран досега потенциал в търговско-икономическите взаимоотношения. Министър Дилов и посланик Темирбаев изтъкнаха, че двустранното сътрудничество може да се задълбочи в сектори, като развитието на транзитно-транспортния потенциал, селското стопанство, енергетика и зелени технологии, критични суровини, фармацевтични продукти и др.
Министър Дилов посочи, че съществуват реални възможности за увеличение на взаимните доставки на стоки и надграждане на икономическото сътрудничество между двете държави. „Считаме, че страната ни има потенциал да увеличи износа си за Казахстан на редица стоки“, подчерта министър Дилов. По думите му трябва да бъдат провеждани повече съвместни инициативи, в които участие могат да вземат, както представители на бизнеса, така и на институциите от двете държави.
От своя страна посланик Темирбаев определи България като важен стратегически партньор за Казахстан в Югоизточна Европа и подчерта, че с избора на редовно правителство двустранните отношения ще получат нов импулс. Той посочи, че Казахстан е в топ 6 търговски партньори на България извън ЕС за 2024 г. По думите му Българо–казахстанската търговско-индустриална камара също ще допринесе за задълбочаване на икономическите отношения между двете държави.
Двамата разговаряха и за организиране на заседание на двустранната Междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, което да се проведе у нас през първата половина на тази година. Министър Дилов предложи сесията да бъде съчетана с бизнес форум, в предварително съгласувани приоритетни сектори от интерес за двете страни.
Икономическият министър и посланик Темирбаев бяха категорични, че провеждането на Петата сесия на Междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество е важен инструмент за насърчаване на търговско-икономическите и инвестиционните връзки между двете държави.