Пожарникари и спасители извършват непрекъснат мониторинг на критичните точки край Видин, Лом и Никопол. Въведени са в действие областните и общинските планове за защита при наводнение и са предприети всички необходими действия за укрепване, подсилване и надграждане на дигите в района, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Осигурени са над 5000 чувала с пясък, а на западния кей в Лом е издигната временна дига от циментови блокчета. Според Централния оперативен щаб към ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ няма непосредствена опасност от наводнение за населените места в българския участък на река Дунав и не се налага въвеждането на Националния план за защита при бедствия в частта защита при наводнения. Щабът ще предложи на българското правителство да бъде предоставена помощ от одеяла и палатки на Босна и Херцеговина.
Продължава мисията на българските пожарникари и спасители в Сърбия. Екипите действат в района на градовете Ягодина и Парачин. Основната им задача е да отводняват електростанции, трафопостове и други съоръжения с цел възстановяване на електрозахранването в района. В момента се извършва укрепване на дигите по поречието на река Морава, като българската група има готовност да осигури евакуация на населението при необходимост. Всички български пожарникари и спасители са в добро здравословно състояние.
Румънските гранични власти няма да пропускат леки превозни средства и микробуси, влизащи през пристанището в Бекет. Причината е високото ниво на река Дунав в този участък. Забраната не важи за автобуси и тежкотоварни автомобили.