6 533 828 души ще имат възможност да упражнят правото си на глас на изборите за членове на Европейския парламент на 25 май. Това стана ясно от заседание на Централната избирателна комисия.
ГД "ГРАО" в МРР е отпечатала и предала списъците с избирателите на всички областните администрации.
Изборният ден трябва да започне точно в 06:00 ч.
Забавяне с един час може да има в случаите, когато в секционните избирателни комисии няма необходимия кворум.
Хората ще имат възможност да стигнат до секциите до 19.00 часа, а гласуването не трябва да продължи след 20:00 ч.
Гласът ни ще бъде валиден само ако поставим „Х" или „V" в квадратчето с номер пред избраната от нас партия, коалиция или независим кандидат. Право на глас имат всички български граждани, навършили 18 години, които са живели най-малко през последните три месеца в България или друга страна от ЕС, не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание „лишаване от свобода".
„Важно е за избирателите да знаят, че за да е валиден техния глас, трябва първо да са направили отбелязването за съответната партия, коалиция или независим депутат. Ако там няма отбелязване в квадратчетата, с позволени знаци „Х" или „V", с химикал, пишещ син цвят, тогава вотът им ще се счита за недействителен", уточни говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.
По време на днешните избори за пръв път ще се проведе експериментално машинно гласуване в 100 секции, разпределени в София, Пазарджик, Ракитово и Велинград. Машинното гласуване не е задължително и няма да се отрази на резултата от вота.
167 избирателни секции ще бъдат достъпни за хората с увреждания в изборния ден. Това съобщи за Дарик секретарят на Столичната община Ралица Стоянова. Подвижните секции ще бъдат пет. Осигурени са и четири подвижни микробуса и една кола, които да придвижват хората със специални нужди до избирателните секции.
02/90 41 35102/90 41 35102/90 41 35102/90 41 351 се възползват от подвижните избирателни секции, трябваше да подадат заявления в определен срок. Ако някой не е подал обаче, може да заяви на определените от Столичната община телефони, обясни Ралица Стоянова: „Тази година хората с увреждания могат да гласуват с подвижна избирателна кутия - т.нар. подвижни секционни избирателни комисии, които ще обслужват тези хора. Хората могат да заявят на телефоните 02/90 41 351 и допълнителен номер 0700 17 3100700 17 310 помощ за превозване до съответното място за провеждане на избора. Секциите, които са определени по член 10 от Изборния кодекс - за гласуване на лица с трайни увреждания и проблеми, са определени с решение на съответните районни избирателни комисии. Общият им брой за територията на София е 167".
От общината подчертаха, че различното в сравнение с гласуването на хората с увреждания в предишни години е допълнителният телефон за подаване на заявления за гласуване. Необходимата информация, свързана с организацията на вота за хората със специални нужди, е поместена на сайта на Столичната община.
32 неправителствени организации ще следят за нарушения по време на изборния процес, а броят на наблюдателите за първи път е с рекордната цифра - над 50 000 души.
Централната избирателна комисия обяви на сайта си горещи телефони, на които гражданите могат да подават сигнали за нарушения при изборния процес. Номерата са 0882 565 115 и 0882 548 778. На тях объркани гласоподаватели ще получават отговори и на всички въпроси, свързани с разпоредбите на Изборния кодекс.