Най-ниската избирателна активност до момента е регистрирана в Пловдив - 4,20%, а най-висока в Бургас - 13,41%. Това съобщи говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Александър Андреев по време на първия брифинг на комисията. 6,88 % е била общата избирателна активност към 10.00 часа в цялата страна като са гласували 427 104 избиратели.
В 23-ти ИР София избирателната активност към 10,00 часа е 5,52%; в 24-ти ИР - 5,04%; 25-тиИР - 5,45%; в София област (26-ти ИР) - 8,07%.
За сега не са постъпили данни за Перник, Шумен, Хасково и Велико Търново.
Ето и каква е избирателната активност в останалите общини:
Благоевград – 6.20%; Варна – 7,88%; Видин – 7,68%; Враца – 7,06%; Габрово – 6,99%; Добрич – 9,23%; Кърджали – 10,61%; Кюстендил – 7,19%; Ловеч – 9,49; Монтана – 10,50%; Пазарджик – 7,13%; Плевен – 7,93%; Пловдивска област – 5,96%; Разград – 10,11%; Русе – 5,62%; Силистра – 10,15%; Сливен – 6,35%; Смолян – 10,45%; Стара Загора – 5,91%; Търговище – 9,94%; Ямбол – 7,87%.
От началото на изборния ден, в Централната избирателна комисия (ЦИК) са постъпили 12 жалби и 14 сигнала, каза говорителят на Централна избирателна комисия, Камелия Нейкова.
„Повечето от тях са еднотипни, например, че има пусната в избирателната кутия бюлетина, без да е откъснат отрязъкът в долния десен ъгъл. Допуснато е пускане на бюлетина, без да има втори печат от секционната избирателна комисия, недобро откъсване на бюлетината от кочана с бюлетини. Има сигнали за разлепени в близост до избирателните секции агитационни материали. Когато избирателят отиде да гласува, не се сверяват документа за самоличност, преди да му бъде предоставена бюлетина за гласуване", заяви Нейкова.
"Повечето от постъпилите жалби и сигнали са от компетентността на съответната районната избирателна комисия и ЦИК ще ги препрати там, където е необходимо да се извършват проверки. Когато сигналът е свързан с някакво действие, извършено от член на секционна избирателна комисия, като например - допускането в избирателна кутия да попадне бюлетина без откъснат отрязък с номера на бюлетината в долния десен ъгъл, това не прави гласа недействителен, така че избирателите да не се притесняват. Има и група сигнали, свързани с разкриване на тайната на вота, т.е. членове на секционно-избирателна комисия са отворили бюлетината, преди тя да бъде пусната в избирателната кутия", обясни още говорителката на ЦИК, като допълни, че това е недопустимо.
"В тези случаи избирателите са допуснати повторно да гласуват, като им е предоставена нова бюлетина. Обръщаме внимание на членовете на секционните избирателни комисии: Не е нужно да бързат, а да внимават, за да може избирателите спокойно и правилно да гласуват в днешния ден, за да няма неточности при преброяване на бюлетините, след края на изборния ден. Изборният ден приключва в 19.00 часа. Ако в този час пред избирателните секции има избиратели, които не са гласували, те предоставят своите документи за самоличност на избирателната комисия, която ги допуска за гласуване, но не по-късно от 20.00 часа”, каза тя.
В три избирателни секции - в Овча Купел /София/, в Габрово и в Исперих вече са взети необходимите мерки. В Кърджали има липсващи страници от избирателния списък при автоматизираното отпечактване. Там също са взети съответните мерки на СИК да бъдат предоставени тези липсващи страници. В момента в ЦИК все още постъпват жалби за изпратените вчера SMS- и от неправителствена организация с председател лице в кандидатска листа. ЦИК е взела решение на въпросното лице да бъде наложена административно- наказателна отговорност чрез актовете за установяване на наказание, които ще бъдат изпратени на областния управител за издаване на наказателни постановления.