Отидете към основна версия

628 0

Приватизират части от 4 болници

  • заведения-
  • лечебни-
  • става-
  • болници-
  • части-
  • лечебни заведения-
  • става дума

"До няколко месеца ще бъдат факт първите приватизирани обособени части от болници в България", обяви в Смолян здравният министър Евгений Желев.

Става дума само за части от 4 болници, а не за целите лечебни заведения, поясни министърът. Не е ясно кои точно ще са болниците. Министърът само обясни, че те се намират в София, Варна и Велико Търново. Сделките били в съвсем начален етап.

Най-вероятно става дума за лечебни заведения, които по принцип се намират в забранителния за продажба списък - национални центрове, университетски и областни болници, някои санаториуми. При тях обаче законът дава възможност на ръководствата на болниците да предприемат специални действия, когато става дума за обособени части - неизползваеми земи или сгради. Например областната болница в Търново разполага с недостроена страда и отдавна иска да я продаде. За целта по закон ръководството на клиниката трябва да иска разрешение на МЗ и тръжна процедура, одобрена от Министерския съвет.

Законът позволява пълна приватизация на общинските лечебни заведения. "Не вярвам обаче общините да вземат решение да се продадат болници", каза Евгений Желев.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини