Отидете към основна версия

7 175 56

Песимизъм сред купувачите

Поевтиняването на жилищата ще продължи и през тази година е мнението на над 1000-та участници в анкета проведена от сайта imot.bg. Близо 40% от тях смятат, че средната цена на квадратен метър жилищна площ ще спадне с над 20% до края на 2010 г. Минимум с 10% ще поевтинят най-масово търгуваните имоти е мнението на една четвърт от участвалите в анкетата. Други 10% се надяват ценовите сривове от миналата годината да не се повторят и пазарът да навлезе в дългоочакваното стабилизиране.

Малко са оптимистите. Едва 10.53% са на мнение, че цените ще се повишат макар и с около 10%. Почти никой от участвалите в анкетата не счита, че жилищата ще поскъпнат с над 20%. Периодът на бурно покачване на стойностите с по 30-40% на година отмина. Сега целта е стабилизиране на пазара и минимален ръст.

Постигането на тази цел обаче зависи до голяма степен от политиката на търговските банки по отношение лихвените проценти за ипотечни кредити. Според експерти е необходимо нивата да спаднат с около 1-1.5%, за да наблюдаваме стабилизиране при цените на апартаментите.

Важно е да се отбележи, че 2009-а беше година на изчакване. В първите месеци на 2010 г. също се наблюдава разминаване между действителността и желанията на клиентите от една страна, и на инвеститорите от друга, но то намалява.

Спад на цените може да се очаква в резултат на излизането на пазара на имоти придобити от търговски банки в резултат на необслужвани кредити. „Те няма да бъдат драстично под пазарните нива, тъй като имотният сектор също се регулира на база търсене и предлагане”, коментира Иван Горанов, управляващ партньор на агенция Home for you.

Текст:
Милена Богданова
milena_7@bulinfo.net

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини