Париж – градът на любовта, се оказва тясно място за живеене на близо 2 милиона негови жители. Данните сочат, че на малка площ живеят не само многодетните семейства, но и домакинствата, които се състоят от по един член. Принципът на изчисления е броя на живущите е по-голям от броя на стаите. По данни на статистическия институт INSEE във Франция броят на тези домакинства е 5 млн. души, а по данни на Парижката агенция по урбанизация (Apur) в Голям Париж (столицата плюс големите предградия) живеят близо 2 млн. души от общо 7 млн. Това е съпоставимо с населението на Париж, като не се брой населението в предградията. В Ил дьо Франс 19.2% от населението живее на тясно.
Най-често жилищна площ не достига на двойки с деца – 39% от тях живеят в пренаселени апартаменти. 46% от работещите и 31% от служещите също живеят в по-малки имоти. Близо 40% от имигрантите изпитват недостиг на жилищна площ, спрямо 16% от местното население. Над 30% от наемателите също живеят в по-малки жилища спрямо 13% при тези, които имат собствен дом. Хората, които живеят сами не са по-малко засегнати от този проблем. По данни на INSEE 25% живеят на тясно, а именно на площ под 25 кв.м.
Що се отнася до наемите, то малки жилища обитават семейства и то за период между 5 и 9 години. “Към момента на наемане или покупка на жилището, то броят на стаите в 73% от случаите съответства на броя на хората в домакинството”, посочват от Apur. След това броят на членовете в семейството започва да се увеличава и апартаментът става доста малък. Добавянето на още една стая към жилище, т.е. продажбата на съществуващото и покупката на по-голямо, често е непосилна от финансова гл.т., тъй като цените на имотите непрекъснато растат. След това децата порастват и напускат семейството на родителите си. Но независимо от това 15% от жилищата в Голям Париж са препълнени дори след 20 години живот в тях на едно и също семейство.