Броят на „кръпките” по панелните и ЕПК блокове, които виждаме през последните години, може и да спре да се увеличава. Причина за подобна прогноза е днешното изказване на министъра на регионалното развитие и благоустройство, Лиляна Павлова, която заяви, че се „обмисля забрана за частичното саниране на отделни апартаменти в сградите”. Целта е да бъде насърчено цялостното обновяване на жилищните блокове.
Дотук няма нищо нелогично. Озадачаващото е, че помолена да коментира повече детайли по промените, министърката посочи, че забраната ще бъде включена в промени в Закона за етажната собственост, които ще влязат в сила след ... 2020 година. Логично възниква въпросът как промяна, която се предвижда да влезе в сила след 8 години, ще се отрази на интензивността на саниране на парче на сградите днес.
Интересът към обновяването на жилищните блокове не е голям, отчитат от МРРБ. До момента заявки за саниране са подали етажните собствености на 28 блока разположени предимно в центъра на София и кварталите Изток, Сердика и Средец. Повечето от тях са с малък брой собственици –до 20 апартамента.
С цел увеличаване на интереса към програмата от Столична община планират да освободят собствениците, които искат да санират блоковете си от такса за издаване на строително разрешително за ремонтни дейности, безплатен проект за облагородяване на междублоковото пространство, освобождаване от такса „тротоарно право” за определен период от време и освобождаване от данък „Сгради” за период между 5 и 10 години в зависимост от енергийния клас на сградата. „. Външният вид на сградите като цяло е много лош. България е държавата с енергийно най-неефективни сгради и предприятия”, заключи министър Павлова.