Отидете към основна версия

4 263 20

Как ще се развие столицата до 2027 година

  • софия-
  • софияплан-
  • развитие-
  • 2027

Планът за интегрирано развитие включва 14 цели

Снимка: М. Богданова ©

Новият план за интегрирано развитие обхваща 105 квартала, села и местности, които имат нужда от намеса. Планът има 14 цели, които трябва да бъдат реализирани през следващите 7 години – 2021-2027 гг. В Програма за София ще бъдат заложени следните зони за приоритетно развитие чрез източници на европейско финансиране: централната градска част, в която попадат 21 зони за намеса; широкият център и старите периферни квартали - 13 зони; територии с предимно нискоетажно застрояване (околоградски район) - 56 зони; територии с предимно комплексно застрояване (жилищните квартали) - 7 зони; териториите в южните квартали на града, които се развиват през последните години - 4 зони; индустриалните територии - 3 зони; природни територии (паркове, градини, земеделски, горски) - 1 зона.

“Зоните за въздействие са местата, към които трябва приоритетно да бъдат насочени различни инвестиции - общински, държавни, европейски, но също частни и общностни. За всяка от зоните са идентифицирани специфичните проблеми, но и потенциали. Така знаем какви конкретни действия трябва да се предприемат за всеки един от тези квартали или села. Очакваме развитието на тези части на общината през следващите 7 години да донесе полза за целия град. Това са местата, на които трябва да бъде обърнато най-много внимание, но това не загърбва останалата част от територията на общината - инвестиции, включително европейски ще може да има в цялата община. В зоните за въздействие ще бъде съсредоточено изпълнението на конкретните мерки и дейности, които предстои да бъдат определени в следващия етап от подготовката на Програма за София.“, обясни директорът на “Софияплан” Любо Георгиев.

“Амбицията, която си поставя екипа на Софияплан е свързана с преодоляването на дисбаланса между северната и южната част на общината, както и с подобряването на качеството на градската среда. Целта е да привлечем европейско финансиране в ситуацията на постковид и да преодолеем финансовите предизвикателства, свързани с нея. Определянето на зоните за въздействие ще подпомогне постигането на целите на Визия за София и ще даде конкретни насоки за директно финансиране в определени територии, които могат да подобрят качеството на живот и на средата. Очакваме до края на годината Програма за София да бъде приета и да започне нейното прилагане”, коментира главният архитект на Столична община Здравко Здравков.

Подборът на зоните за въздействие започна с определянето на 14 цели за развитието на СО в периода до 2027 година. Целите на Програма за София произлизат от дългосрочната стратегия “Визия за София 2050” и са съобразени с действащите европейски и национални стратегически документи. Освен това са взети предвид и изводите от анализа на икономическото, социалното и екологичното състояние на Столична община, направен в първия етап от подготовката на Програма за София. На базата на събраната и анализирана информация от различните източници е формулирана следната посока за развитието на града в следващите 7 години: През 2027 г. Столична община трябва да бъде по-адаптивна, устойчиво развиваща се, приобщаваща и многообразна община, фокусирана върху икономика на знанието и предлагаща по-високо качество на живот в по-чиста среда.

Процесът по определянето на зоните за въздействие продължи със създаването на система от индикатори за оценка на актуалното състояние на средата. Индикаторите позволяват да се измерва и прогреса по постигането на целите в бъдеще. Всеки индикатор може да е валиден за няколко цели, но да има различна тежест за всяка от тях.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 12 гласа.

Свързани новини