До 2030 г. Европейската комисия (ЕК) ще затвори 50% от офис сградите си в Брюксел. До 10 години в столицата си ЕК ще има едва 25 сгради. Основната цел на мащабната реорганизация е ведомството да стане „по-зелено“, чрез намаляване на емисиите си. Целта ѝ е също така да се превърне в „по-дигитална“ като нарасне броят на служителите, които да работят от дома си и след края на пандемията.
"Kaĸтo вcичĸи ocтaнaли пyблични и чacтни opгaнизaции, тъpcим нaй-добрия бaлaнc мeждy paбoтaтa в oфиca и oт ĸъщи в дългocpoчeн плaн ... тoвa e нoвoтo нopмaлнo. Πpoвeдoxмe пpoyчвaния и нaд 90% oт cлyжитeлитe пoдĸpeпят възмoжнocттa двa или тpи дни oт ceдмицaтa дa paбoтят oтдaлeчeнo“, обясняват от ЕК.
Въпреки, че затваря половината от офисите си, общата офисна площ се намалее едва с 25% - от 780 000 кв.м до 580 000 кв.м. Централизацията ще доведе до преместване на някои отдели в нови сгради, като най-вероятно е те да бъдат пренасочени към северните части на Брюксел. Тази част на града е считана за най-големите провали в градското планиране. През 60-те и 70-те годни на миналия век е разрушена жилищната зона с идеята да бъде построен бизнес квартал. Сградите биват построени, но не и запълнени.