Пазарът на производствени и складови площи през 2022 г. в Пловдив беше динамичен, подобно на 2021-ва и се характеризираше с леко покачване при наемните и драстично поскъпване на продажните цени. Основните фактори, които повлияха на пазара бяха инфлацията, политическата обстановка у нас и войната в Украйна.
При наемите на по-малки имоти – до 150 кв.м, имаше тенденциозно повишено търсене, съпътствано и от повишаване на наемните нива.
При по-големите имоти - от 800 до 3000-4000 кв.м, имаше интерес и се сключиха сделки главно с чуждестранни инвеститори, които вече са навлезли стабилно на българския пазар и такива, които преместват производството си в страната, привлечени от по-добрите възможности на логистиката, по-достъпна работна ръка и икономически перспективи“, казва Атанас Ласков от БГСклад.
При сделките с покупка и продажба на индустриален имот се регистрира повишен интерес към малки и средни обекти със стойност до 800 000 EUR, но и вакуум на пазара, породен от липса на проекти. Изтеглянето на оферти от продажба доведе и до повишаване на цените на имотите, които останаха в пазара.
„Наблюдаваме и леко отдръпване на интереса към по-големи проекти с цени над 1-1.5 млн. EUR, поради икономическите и политически събития в България и Европа през изминалите 12 месеца. Вдигането на лихвените проценти, прекъсването на веригите за доставки, прогнози за идваща криза се отразяват негативно върху търсенето и инвеститорите са много по-предпазливи и дисциплинирани“, уточнява Ласков.
Основно търсенето е към малки парцели до 5000-7000 кв.м за строителство на малки складови или производствени бази за собствени нужди. През третото и четвъртото тримесечие, след балансиране на цените на строителните материали и услуги се възстанови и строителството на нови площи за отдаване под наем.
Трудно бихме прогнозирали 2023 г. Развитието на войната в Украйна, инфлация покачващи се лихвени проценти, икономическа несигурност обуславят непредсказуемост на пазара. Сигурното е, че цените на индустриалните площи не се повишиха с темпа на жилищните, затова и при тях не бихме могли да очакваме корекция надолу с повече от 10%.