Отидете към основна версия

2 568 3

Ще има ли обезщетение за пропадналата къща в пещера

  • смолян-
  • къща-
  • пещера-
  • пропадане

Стойността на сградата надвишава 50 000 лева

Седмица, след като две сгради в Смолян пропаднаха в огромна карстова дупка, собственикът им още не е получил помощ от никъде. Димитър Илиев е в имота си всеки ден - гледа как земята пропада и граденото 50 години изчезва в пропастта.

“То е страшна дупка, като продължава да се отцепва и да се заграбва все повече терен. Казах им - какво мога да направя аз, на 79 години. Нула внимание. С изключение на тази заповед, която ми връчиха, че съм изселен и нямам право да доближавам двете сгради и резултатът е налице - няма сгради, няма нищо и продължава да се отцепва земята”, разказа собственикът на имота, цитиран от bTV.

Стойността на стопанската сграда надхвърля 50 000 лв. „С такава любов сме го правили. Разочарован съм, все едно държавата е абдикирала. Да речеш, че аз съм чужд гражданин - никой не се интересува, все едно съм от някъде друга държава. Аз си плащам всички данъци“, добави Димитър Илиев.

Според специалисти каверната се намира точно над тунела на обходния път на Смолян. Когато там започнали да строят преди 40 години, се отворила огромна вертикална карстова пещера с диаметър 17 метра и височина 50 метра. Тогава дейностите били замразени. Продължили 20 години по-късно, след като била затапена.

„Ние запълнихме още 10 други каверни, като три от тях бяха големи, можеше да се влиза. Имаше прилепи“, обясни минният инженер Николай Писков, участвал в строителството на тунела.

Миналата година спалеологът Марин Господинов изготвя експертиза, според която отварянето на дупката ще продължи.

„Дълбочината е някъде около 20 метра. Обемът на залата, по спомен го казвам, беше около 720 куб. м. Ясно се виждаше, че продължава надолу пещерата. Това са огромни обеми и не виждам като решение какво може да бъде взето“.

Община Смолян е внесла в Междуведомствената комисия по бедствия и аварии искане за 450 000 лв. за изследване на целия район. Смята се, че е напълно възможно да има още подобни каверни.

„Всички знаем, че всичко, което е под земята, е държавна собственост. Ако излезе злато, ще е на държавата, но излезе дупка. Без държавата не можем да се оправим. Ще помогнем да разчисти самата сграда, защото сам не може да се справи човекът“, заяви кметът на Смоля Николай Мелемов.

Общината вече изгражда алтернативен път, за да се гарантира сигурността на хората, които обслужват пречиствателната станция за питейни води.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.

Свързани новини