Цените на жилищата в САЩ ще спаднат по-малко от очакваното през текущата година, преди да стагнират през 2024 г., въпреки широко разпространените очаквания, че лихвените проценти ще останат по-високи за по-дълго време, според анализатори на имоти, анкетирани от аг. Reuters.
Въпреки че Федералният резерв на САЩ е започнал най-агресивния си цикъл на „затягане на колана“ от четири десетилетия насам, средните цени на жилищата са паднали с малко над 5% от последния си пик.
Тази устойчивост в един от най-чувствителните към лихвените проценти сектори на икономиката се дължи до голяма степен на силно ограниченото предлагане на жилища, което не се очаква да намалее поне през идните шест месеца.
Цените на жилищата, които възобновиха покачването си през март след осем месеца на спад, ще отчетат понижение средно с 2,8% през текущата година. Това е по-малко от спада от 4,5%, прогнозиран през март.
Средните цени на жилищата, измерени от индекса на S&P CoreLogic Case-Shiller за 20 американски района, се очаква да стагнират през следващата година.
„Гледайки напред, смятаме, че има възможност цените да паднат още малко. Достъпността все още е ограничена и отслабващата икономика ще натежи върху настроенията на купувачите на жилища. Като се има предвид, че предлагането вероятно ще остане ограничено, съществува риск цените на жилищата да не паднат толкова, колкото очаквахме“, казва Сам Хол, икономист на имотите в консултантската компания Capital Economics.
Повишените цени на жилищата заедно с високата потребителска инфлация предполагат, че ФЕД, който повиши основния си лихвен процент от почти нула в началото на 2022 г. до 5.00-5.25%, ще се задържи поне до края на 2023 г., поддържайки натиск върху ипотечните лихви.
30-годишната фиксирана ипотечна лихва, която в момента е около 6.7%, се очакваше да бъде средно 6.2% през 2023 г. Прогнозите са да падне до 5.5% през 2024 г. поради очакванията, че тогава ФЕД ще намали лихвите.
Тези високи лихвени проценти по ипотечните кредити ограничават предлагането на жилища, което повишава натиска върху цените, както и търсенето. „Въпреки лихвите по ипотечните кредити, които са се увеличили повече от два пъти от 2021 г. насам, собствениците на имоти не са били принудени да продават“, каза Сал Гуатиери, старши икономист в BMO Capital Markets.
Продажбите на съществуващи жилища в момента се движат с годишен темп от 4,28 милиона единици – значително по-нисък от пика от 6,56 милиона през януари 2021 г.
Малко над 70% от респондентите, са на мнение, че до края на годината е по-вероятен спад, отколкото възстановяване на цените на жилищата. „Ако ФЕД бъде принуден да затегне още повече политиката, за да ограничи инфлацията, пазарът може да възобнови низходящото движение“, добавя Гуатиери.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК