Отидете към основна версия

5 929 12

Нови тенденции на жилищния пазар у нас

  • инж. перфанова

По-дълго време престояват офертите на пазара и е налице един вид аванс при преговори, който преди също не съществуваше

Снимка: М. Богданова ©

В последно време се засилва тенденцията, която с наблюдава от години у нас, българи живеещи в чужбина да купуват имот в родината си. Част от тях, които не разполагат с жилище, решават, че именно сега е моментът да го купят. Други купуват за децата си. Има и хора, които купуват чисто инвестиционно. "Последното особено се отнася за новото строителство, защото знаем, че у нас стандартът за ново строителство, който е пазарно утвърден, е да се строят жилищата и да се предават на шпакловка и замазка. И клиентите ги купуват в този вид. Оттам нататък дали те ще се ангажират да ги завършат, за да бъдат годни за отдаване под наем и обитаване, зависи от всеки един купувач. Ясно е, че струват доста пари. И това ще определи дали ще седят заключени или ще бъдат експлоатирани", казва инж. Ирена Перфанова, заместник-председател на Национално сдружение "Недвижими имоти".

Колкото е по-голямо търсенето и по-малко предлагането това вляе върху цената. В момента наблюдаваме подобна картина заради ограниченото предлагане, защото хората, които вече са инвестирали в недвижими имоти, са планирали в един момент да ги препродадат. Не намират правилния момент и правилната логика да го направят сега, защото какво ще правят с тези средства? Все още лихвените проценти по банковите депозити са изключително ниски и хората са предпазливи.

"Факт е, че вторичният пазар започва да се увеличава. Излизат имоти с реализирани довършителни работи, добре направени, на доста високи цени, може би по-високи, отколкото пазарът може да поеме, но пазарът ще си покаже дали това са нивата или те са надценени", казва инж. Перфанова.

Що се отнася до движението на цените на жилищата, то поскъпването продължава, но е плавно. Виждат се скокове, когато пазарът е по-активен. От началото на текущата година поскъпването е между 3% до 5% на определени места. някъде цените въобще не са се променили. "Впечатление прави, че един имот престоява все по-дълго време на пазара. Не е това, което забелязвахме през последните 2 години, а именно много бързо да се продава имот. Също така сме свидетели на един вид аванс при преговори, който преди също не съществуваше", допълва инж. Перфанова.

Другата тенденция, която се наблюдава е, че има ръст в търсенето на 4-стайни апартаменти. А също така и с тераси. Продължава търсенето и на имоти с добри гледки, но те намаляват, поради уплътняването на строителството.

в исторически план златото и недвижимите имоти се оказват най-сигурното убежище за паричните ни средства и са доказали, че във времето най-добре запазват стойността на парите. Надяваме се така да бъде и в бъдеще - недвижимите имоти ще продължат да държат своята стойност. Няма как пазарът да върви само нагоре или да е в една линия през целия си цикъл. Той при всички случай, ще превърти в някакъв момент. Отново ще има падове и пикове на цените, но в момента с цялата тази международна обстановка, оято наблюдаваме последните години, трудно е да прогнозираме в дългосрочен план", заключава инж. Перфанова.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 10 гласа.

Свързани новини