, Голяма част от дървесината се изнася в съседни на България страниПетнайсет на сто от българските гори са били унищожени между 1992 и 2002 г., като в някои райони в поречията на реките през последните 15 години са унищожени 80 на сто от горските площи. Това съобщиха в петък представители на федерацията на природозащитниците сдружения "Зелени Балкани".
Според неправителствената организация унищожаването на българската гора е най-значимият екологичен проблем на България.
За периода 1989-2003 г. са получени и разследвани повече от 300 сигнала за незаконни сечи и бракониерство, проведени са над 150 акции и национални кампании в защита на българските гори.
След като през 2001 г. беше изградена доброволна система за охрана на горите са получени и обработени над 200 сигнала за незаконни сечи. Част от сигналите за нарушения в особено големи размери са предадени на прокуратурата.
На пресконференция беше оповестен отчет за резултатите от действието на доброволната система и осъществените от "Зелени Балкани" разследвания. Природозащитниците посочиха примери за източване на средства от горски фирми от частни конкуренти, за незаконна реституция на гори, бракониерски сечи и за некоректна според тях приватизация на държавни горски дружества.
Отидете към основна версия
16 Януари, 2004 00:00 537 0
В периода 1992 и 2002 г. са унищожени 15% от българските гори
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.