Отидете към основна версия

502 0

Еколог обжалва строежът на АЕЦ "Белене"

  • околната-
  • среда-
  • върху-
  • въздействието-
  • белене-
  • пенчев-
  • околната среда-
  • върху околната среда

Председателят на движението "Екогласност" в Монтана Петър Пенчев внесе жалба във Върховния административен съд (ВАС) срещу решението на правителството за доизграждането на АЕЦ "Белене", съобщи БТА. Според Пенчев решението е взето, без да се направи обществено обсъждане на ядрената безопасност и оценка на въздействието на новата централа върху околната среда, както предвижда Законът за безопасно използване на ядрената енергия.

Пенчев твърди в жалбата, че и до момента не са направени тези оценки. Той оспорва и доклада за въздействието на околната среда на НЕК, който определя като нерешен проблем въпроса за радиоактивните отпадъци. Съдът е насрочил делото за 15 ноември 2004 година.

В края на април Министерският съвет реши да продължи доизграждането на втората атомна централа и възложи на енергийния министър да предложи процедура за избор на инвеститор. Очаква се в четвъртък правителството да вземе решение за процедурата и да приеме конкретна програма за строежа на централата. Енергийното министерство организира обсъждания в Свищов, Плевен и София на доклада за въздействието върху околната среда.

По време на тези обсъждания коалиция "АЕЦ БелеНЕ" (обединение на български неправителствени организации) поиска незабавно спиране на всякакви действия около проекта. Във вторник от енергийното министерство коментираха, че съдебните спорове няма да подлияят върху процедурата за АЕЦ "Белене".

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини