Болести, предавани по полов път или сексуално предавани болести се предават между партньорите посредством някаква форма на сексуална активност, най-често при вагинален, орален или анален секс.
В по-старата литература, тези заболявания се наричат венерически болести или срамни болести, но през последните години се предпочита терминът сексуално предавани инфекции, който носи по-широк смисъл – болните лица могат да бъдат заразени и могат да заразяват други без да проявяват симптоми на заболяване, пише struma.bg.
Също така, някои от инфекциите може да се разпространяват чрез използвани медицински игли, както и при раждане или кърмене. Сексуално предаваните болести са известни от стотици години.
Световната здравна организация твърди, че неизбежно се доближаваме до нивото на полово предаваните инфекции от през 70-те години на ХХ век. Поне един милион от тези инфекции се разпространяват всеки ден. Ще ви разкажем за стари и нови венерически болести днес.
Хламидия
Появява се поради инфекция с хламидия при всякакъв вид секс: вагинален, анален, орален; и дори от майка на бебе. Обикновено се развива и протича без видими симптоми. Но ако не бъде открита навреме, съществува риск от безплодие и много други усложнения.
Ранното диагностициране помага за по-лесното лечение. Симптомите обикновено се появяват една до три седмици след инфекцията:
изпражненията се променят, стават тъмни и плътни;
има болка по време на уриниране.
Ако инфекцията се случи по време на анален секс, в ректума може да се развие проктит, характеризиращ се с ректална болка, кървене и отделяне.
При жените заболяването се диагностицира с помощта на остъргване на уретрата, намазки на цервикалния канал, вагината, ректума, фаринкса. Освен това при мъжете се изследва спермата.
Съветваме ви да се изследвате за хламидия ежегодно.
Срамни въшки
При това заболяване паразитите – въшките – най-често са прикрепени към окосмението по половите органи. Те могат да бъдат намерени и по космите в подмишниците, мустаците, брадата и дори веждите. Проявява се чрез сърбеж. Можете да се заразите при близък физически контакт, чрез кърпа, спално бельо.
Генитален херпес
Предава се по въздушно-капков път, от майка на плода, при контакт. Често засяга кожата, гениталиите. Има няколко вида:
1 тип. Обикновено се проявява на устните. Той се предава чрез слюнка, така че трябва да бъдете внимателни по време на орален секс.
2 тип. Засяга гениталиите, устната и аналната област. Предава се чрез полов акт.
Не се страхувайте, че може да хванете херпес през тоалетната седалка, плувния басейн. Това е невъзможно. Но ако докоснете засегната част на тялото, най-вероятно ще “вземете” вируса.
Херпесът живее в тялото на почти всеки човек през целия живот. Той обитава асимптоматично в нервните клетки, но след като се разболеете, веднага се появява възпаление около устните, гениталиите, ануса, характерно за лека форма на заболяването. При тежки и умерени форми пациентите с ХИВ обикновено имат херпес. Температурата им се повишава, развива се лимфаденопатия.
Няма специфично лечение за херпес. Обикновено се използват антивирусни средства.
Хепатит Б
Болест, която засяга чернодробните клетки. Често се среща в хронична форма, но също така и в остра форма. Вирусът може да се намери в кръв, слюнка, сперма, вагинални и менструални течности.
Предава се чрез сексуален контакт, инжектиране с нестерилно оборудване, по време на бременност и раждане.
Съществува ваксина срещу хепатит В, но тя се предписва само от лекар и не дава 100% гаранция за защита срещу вируса. Съветваме ви да се подлагате на диагностика на всеки три до шест месеца.
Трихомониаза
Инфекцията с микроорганизъм чрез сексуален контакт. Ходът на заболяването често е асимптоматичен. Но ако въпреки това заболяването се прояви, тогава можете да забележите:
промяна в секретите от гениталиите;
болезнено уриниране;
болезнена еякулация;
дискомфорт по време на проникване.
Води до усложнения по време на бременност и увеличават вероятността от заразяване с вируса на човешката имунна недостатъчност. Може да продължи месеци и години.
ХИВ
Преобладаващият начин на заразяване е сексуален акт. Вирусът живее в кръв и сперма, вагинални и ректални секрети и кърма. Невъзможно е да се излекува напълно ХИВ, но лекарствената терапия може да помогне за намаляване на нивото на вируса в организма.
Всеки може да се предпази от инфекция, ако:
използва презервативи;
изхвърля медицински игли без повторна употреба;
приема редовно антиретровирусни лекарства;
използва лични предпазни средства.
Ако вече сте сексуално активни, най-добре е да се изследвате за ХИВ на всеки 3 месеца. В случай на съмнение за контакт със заразено лице, първият тест се извършва 4-6 седмици след полов акт.
Човешки папиломен вирус (HPV)
Доказано е, че HPV може да стане причинител на онкология, най-често рак на маточната шийка. Например всяка година в Русия повече от 15 хиляди диагнози рак на маточната шийка са следствие от човешкия папиломен вирус. Експертите препоръчват поставяне на ваксина.
Сифилис
Бактериална инфекция, изискваща ранно лечение за предотвратяване на увреждане на органи и развитие на невросифилис. Честотата се увеличава всяка година, особено сред хомосексуалистите.
Има три етапа в развитието на болестта:
Появата на язва на мястото на контакт с патогена (генитална област, уста). Развива се в рамките на 3-6 седмици.
Появата на груб кафяв или червен обрив по дланите или ходилата; подути лимфни възли, загуба на коса, загуба на тегло, болки в мускулите и главата, умора, треска.
Необратими последици – увреждане на мозъка, очите, нервната система.
Сифилисът може да бъде открит не по-рано от две седмици след контакт със заразен човек.
Гонорея
Болестта е опасна поради появата на резистентност на патогена към лечението. И ако не прибягвате до антимикробни лекарства, има развитие на последици като:
Безплодие
Извънматочна бременност
Блокирани фалопиеви тръби
Симптоми на гонорея:
Болезнено уриниране
Течение от влагалището и ануса
Кървене между менструалните цикли
Болка по време на дефекация
Сърбеж в ануса
Трябва да се проверява за гонорея на всеки 3 месеца.
Менингококи
Бактерията все по-често се предава по полов път и се проявява като уретрит и инвазивна менингококова инфекция.
Lymphogranuloma venereum
Регистриран във Великобритания, Франция и Холандия от 2004 г.
Вирусът Зика
Първият случай на инфекция е през 2008 г. по време на полов акт между мъж, който се е върнал у дома от Сенегал и съпругата му, която не е напуснала страната.
Вирус на ебола
След избухването на ебола в Западна Африка са регистрирани случаи от 2014 до 2016 г.