Отидете към основна версия

1 Март, 2024 04:14, обновена 1 Март, 2024 04:14 7 163 20

Как се прави мартеница (ВИДЕО)

  • как се прави-
  • мартеница-
  • пижо и пенда-
  • баба марта-
  • изработка-
  • направи си сам

Идеите за изработка са неизчерпаеми

Снимкa: Shutterstock

Както всички знаем, в България посрещаме 1-ви март с окичване с мартеници – преплетени червени и бели конци, които в днешно време могат да бъдат във всевъзможни варианти.

История и символика на мартениците

Това е стара традиция, за чийто произход има различни версии. Смята се, че е изцяло българска, някои изследователи твърдят, че е от времето на цар Калоян, други – на Аспарух, а трети казват, че има тракийски корени. Но подобен символ с червен и бял конец е популярен и в някои страни на изток, както и в други части на Балканите.

Символиката обаче навсякъде в свързана с едно – това е амулет, който дарява с дълъг живот, здраве, сила и изобилие, като може да бъде окачен на човек, животно или дори в дома. У нас с мартеница се отбелязва новото начало и наближаването на пролетта.

Съществуват различни поверия, според които мартеницата се връзвала на кутрето на лявата ръка на ергените, на женените мъже – на глезена или прибрана в пояса, а при момите и невестите съответно отляво и отдясно на пазвата. В днешно време най-често връзваме мартениците на китката или ги закачаме на дрехите, най-често от лявата страна на гърдите.

Различни са вярванията и за това колко време трябва да се носят мартениците и кога да се свалят, като най-общо се обединяват до това, че ги закачаме на цъфнала клонка при първите признаци на пролетта – например когато видим първия щъркел за годината.

Мартениците в днешно време са станали и вдъхновение за много хора да изработват този символ на здраве и късмет в най-различни форми, като се прибавят и други цветове, освен основните, различни мъниста, златни парички и подобни декорации. Разбира се, съществува и богат пазар на готови мартеници, но за любителите на практиката „Направи си сам“, в интернет има безкрайно много предложения за създаването на уникални творения, с които да закичите близките си на 1-ви март.

Идеите за изработка са неизчерпаеми и се простират до хоризонта на вашето въображение, но вижте най-важните материали и техники, които ще са ви нужни за направата на вашите оригинални мартеници. Основното е да се снабдите с червена и бяла прежда, като може да добавите и други цветове по избор, както и да изберете други материали – текстил, филц, топчета, мъниста и каквото още ви хрумне за украса. Ще ви трябват още конец, игла, ножица, а в някои случаи и лепило.

Най-традиционният вариант са фигурите на Баба Марта – Пижо и Пенда – те са символ на мъжкото и женското, на прехода между зимата и пролетта, на новото начало. Пижо трябва да е в бял цвят, а Пенда – в червено.

Ето как може лесно да се направи:

Необходими материали:

- бяла прежда

- червена прежда

- ножица

Начин на изработка:

Нарежете 35 парчета по 20 см от двете прежди.

Прегънете снопчето бяла прежда на две, после изрежете три допълнителни парчета бяла и червена прежда.

Прекарайте трите кончета през средата на бялата прежда. Вържете на възел, съберете бялата прежда на снопче, което ще служи за тяло, изрежете малко червена прежда и направете папионка на вратлето.

Разпределете равно количество конци за ръцете и вържете с червена прежда. Направете същото и с тялото, и с крачетата.

Изрежете излишната прежда, за да се оформят стъпала и длани.

Прави се по същия начин с червения конец, като се оставя дължина за рокличката на Пенда, вместо снопчето да се разделя на две, за да се оформят крачета. И отново се отрязват стърчащите конци.

Закачат се с преплетен червен и бял конец и вашите Пижо и Пенда са готови.

Можете да проследите всички инструкции нагледно във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини