Отидете към основна версия

1 993 1

Готви се скрита приватизация за НЕК чрез купуване на дълг

  • нек-
  • фалит

Холдингът има подценени активи – язовири и каскади - почти една трета от българската енергийна система

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

За подготвяна схема на скрита приватизация на "Националната електрическа компания" (НЕК) чрез изкупуване на неин дълг, предупреди във вторник лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Той допълни, че изнася частична информация, за да не се всява допълнителна паника.

Само преди седмица от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обявиха, че дълговете на НЕК достигат 3 млрд. лв., от които половината са по строежа на хидровъзел "Цанков камък" и за прекратения строеж на АЕЦ "Белене", припомня Медиапул.

Останалата 1/2 от борчовете са заради регулаторната политика на комисията, която през миналата година на три пъти сваляше цената на тока за бита въпреки нарастващите обеми от скъпа енергия от възобновяеми енергийни източници.

Едва от 1 юли 2014 г. регулаторът се престраши да вдигне леко цените на електроенергията, за да компенсира поне частично НЕК, която на практика е във фалит и дължи милиони на електроцентралите.

Част от задълженията на НЕК са към собственика й – "Българския енергиен холдинг", който редовно отпуска вътрешни заеми на дъщерната си фирма.

Засичаме опити на определени кръгове да вървят към скрита приватизация на НЕК, коментира Ангел Божилов, съветник на синдиката по енергийните въпроси. Според него зад изкупуването на задължения на НЕК към БЕХ от частно дружество има единствено спекулативни цели. Никой не иска да придобива дружество, което законно

генерира 1 млрд. лв. загуба на година,

коментира експертът.

По думите му една и съща компания имала интерес към придобиването на дълга на НЕК и към оздравяването на ТЕЦ "Варна", която е собственост на чешката ЧЕЗ и трябва да бъде екологизирана или ще бъде затворена. Божилов обаче отказа да говори с имена.

Не бива да се забравя, че в НЕК има подценени активи – язовири и каскади - почти една трета от българската енергийна система. Ако влезе чуждестранен инвеститор по схемата "дълг срещу собственост", незабавно ще трябва да бъде реструктуриран пазарният модел на НЕК, каза Божилов. Той обясни, че за да се покрие текущият дефицит на годишна база в НЕК от 1 млрд. лв., е необходимо

повишение на цената на електроенергията с 35-40 процента.

Ако трябва да се покрият и вече натрупаните задължения на НЕК, това увеличение трябва да бъде от 80 до 100 процента, смята Божилов. Според него идеята, че подобни стратегически предприятия могат да бъдат оздравени чрез приватизация, е твърде компрометирана.

Синдикатът отдавна беше предупредил за тези 3 млрд. лв., които напоследък плахо се промъкнаха в публичното пространство, посочи Божилов. По думите му още през май миналата година "Подкрепа" е дефинирала в своята програма дефицита от 1 млрд. лв. в бюджета на НЕК.

Божилов посочи, че само през последните 19 месеца

на синдиката се е наложило да се среща

с трима премиери и с четирима министри на икономиката, които е трябвало да бъдат убеждавани в необходимостта от неотложно реструктуриране на отрасъла с цел оздравяването му. Когато един министър има срок на годност 3-4 месеца, не можем да очакваме от него развитието на трайна и стабилна политика в отрасъла, коментира съветникът по енергийните въпроси на "Подкрепа".

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини