Международният редактор на датския в. Политикен Михаeл Ярлнер описа петте събития, които промениха възгледа на Русия към Запада. За него това са руската икономическа криза от 1998 г., войната в Косово от 1999 г., разширяването на НАТО от 2004 г., свалянето на либийския режим на Муамар Кадафи през 2011 г. и украинската криза. Ето и начинът, по който най-популярният вестник в Дания в. „Политикен“ ги описва.
1. Икономическият колапс от 1998 г.
Въвеждането на демокрацията и пазарната икономика след разпадането на СССР през 1991 г. стана огромно разочарование за много руснаци. Русия беше близко до разпада, а в 1998 г. икономическата криза достигна своята кулминация – рублата се срина. Милиони бързо обедняха и в същото време неголям елит се обогати, а над всичко това с пищни цветове разцъфна руската мафия.
Мнозина изпитаха разочарование от западния обществен модел, който президентът Путин по-късно „възпроизведе“.
2. Войната в Косово от 1999 г.
От руска гледна точка Западът заплю Русия, която тогава беше съществено отслабена и когато Дания и другите страни от НАТО през 1999 г. военно се намесиха на Балканите, за да предотвратят геноцида в Косово и бомбардираха сърбите, подкрепяните от руснаците. След това Западът отряза анклава Косово от Сърбия и по този начин измени границите в Европа. Сега Западът обвинява Русия за това, че е направила същото с украинския полуостров Крим.
3. Разширяването на НАТО през 2004 г.
Русия не престава да твърди, че като „отплата“ за това, че през 1990 г. се съгласи на обединението на Германия, й е било обещано НАТО да не се разширява на изток. Тези твърдения се подкрепят с официалните немски протоколи от срещата на 10 февруари 1990 г. между тогавашния германски външен министър Ханс-Дитрих Геншер и съветския външен министър Едуард Шеварднадзе: „Ние разбираме, че членството на Германия в НАТО създава определение проблеми. Но за нас е очевидно едно - НАТО няма да се разширява на изток“. НАТО твърди, че по това време са се водили един куп преговори и че никога и в никакъв договор не е потвърждавано такова обещание.
4. Либия, 2011 г.
Русия е на мнение, че Западът е злоупотребил с мандата на ООН, когато под предлог, че защитава гражданското население и предотвратява война, смени режима в Либия и диктаторът Муамар Кадафи бе свален през 2011 г. Датските самолети бяха в първата редица.
Според руското възприятие Западът нееднократно си е позволявал да се намесва и да сменя законните режими в други страни. Със своята намеса в Сирия Русия показа, че не възнамерява да дава Близкия изток на Запада.
5. Битката за Украйна.
От руска гледна точка Германия и Западът излъгаха Русия, когато проевропейски настроените демонстранти изгониха през 2014 г. режима на подкрепяния от Русия Виктор Янукович. Според руската версия Западът е обещал на Янукович да си изкара мандата до изборите в края на годината ако Русия предотврати кървавата касапница по време на драматичните демонстрации от 2014 г.
Русия винаги болезнено е реагирала на прозападните демонстрации в бившите съветски републики – Грузия („революцията на розите“ от 2003 г.) и Украйна („оранжевата революция от 2004 г.).
Министърът на отбраната Сергей Шойгу и министърът на външните работи Сергей Лавров определиха т.нар. „цветни революции“ като нова форма на западното водене на война. Руският президент Путин ги нарече през 2014 г. предупреждение за Русия и заяви, че „трябва да се направи всичко, за да се попречи такова нещо да се случи някога в Русия“.