Отидете към основна версия

3 690 18

И санкциите от САЩ и ЕС не спират руската ВТБ за „Виваком”

  • втб-
  • виваком-
  • санкции-
  • ес-
  • сащ

Поставена под американски и европейски санкции руска банка влиза в стратегическа за сигурността на България компания

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

ВТБ влиза в българския оператор за фиксирана и мобилна телефония Bulgarian Telecommunication Company (BTC; Vivacom), в която ще получи 20% минус 1 акция, съобщават специализираните издания.

Това създава сериозен проблем, защото банката е под санкции от САЩ и ЕС и няма право на придобивания. Още повече, когато става дума за стратегически за националната сигурност актив в страна от ЕС.

Руската банка ВТБ беше една от участниците в консорциума от инвеститори, който през миналата година спечели аукциона за дълга на българската компания.

До продажбата се стигна, след като акционерите на “Виваком”

- Цветан Василев 43,33%, ВТБ през лондонското си звено “ВТБ капитал” с 33,33% и други кредитори на компанията с 23,33% дял в нея, не успяха да върнат мостов заем от 150 млн. евро, отпуснат от руската банка ВТБ. Парите трябваше да бъдат възстановени на 22 май 2015 г.

Финансирането беше обезпечено чрез залог на 100% от акциите на люксембургската компания InterV.

През миналия ноември българският бизнесмен Спас Русев купи дълга за €330 млн. чрез компанията си Вива Телеком. Това отвори пътя за ново преразпределение на дялото участие в компанията. Според добре осведомени източници Спас Русев ще има 46% от „Виваком”, ВТБ -20% минус 1 акция, Delya Capital - 19% и миноритани акционери 15% плюс 1 акция.

Информирани източници смятат, че

инвеститорите зад Спас Русев първоначално са се разбрали за разпределението на акциите

във „Виваком”.

За Delta Capital се смята, че тя принадлежи на топ мениджърите на българската VTB - братята Милен и Георги Велчеви.

Според публикации в руски издания Viva Telecom, на която за собственик се самопредставя Спас Русев, на практика се контролира от верига офшорки, която накрая достига до мениджърите на VTB Capital.

За подобно разпределение на собствеността и за това, че телекомът минава в скритото владение на ВТБ, говори в свое писмо и собственикът на Empreno Ventures Дмитрий Косарев, придобил дела на Цветан Василев. 

В свое писмо до U.S. Bank Trustees Limited сочи руската банка ВТБ за краен собственик на 85% от българския телеком. Това създава сериозен проблем, защото банката е под санкции от САЩ и ЕС и няма право на придобивания. Още повече, когато става дума за стратегически за националната сигурност актив в страна от ЕС.

В цялата тази верига от компании продължава да изумява пасивната позиция на българската официална власт. Защото

77% от БТК са купени със средства с произход КТБ

и е нормално да се очаква българските власти да направят и невъзможното да приберат този дял в размер от близо €150 млн. обратно в масата на несъстоятелност на банката.

До момента обаче такива опити не само че не се правят, но и по нищо не личи някой в държавата да го интересува какво се случва с този актив. А все пак става дума за най-големия телеком в България.

Спас Русев е свързан с почти всички телекоми, защото чрез неговата компания „Телелинк” голям китайски производител доставяше години наред техника в България и за „Мтел”, и за „Глобул”, и за „Виваком”.

През последните месеци се забелязват индикации, че „ВТБ Кепитал“ планира да вложи стотици милиони евро на Балканите през следващите няколко години. Компанията се интересува от приватизацията на железниците в Румъния и от покупката на банки в Сърбия. От „ВТБ Кепитал“ с интерес оглеждат и Хърватия и Словения за инвестиции.

Панос Германос е основател на веригата магазини за мобилна техника и потребителска електроника „Германос“, която през 2006 г. тя беше погълната от "Космоте".

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини