Германските затвори се пръскат по шевовете. На много места те са запълнени до последното място, а броят на ислямистите и на други опасни лица, които очакват или вече излежават присъда, постоянно расте.
В края на съдебния процес Мурат К. хвърля в залата листове, на които са разпечатани текстове от германската конституция. Очевидно го прави, за да покаже, че не зачита германското право. „За мен значение има единствено Коранът, а който обижда пророка Мохамед, заслужава смъртно наказание", казва подсъдимият.
През май 2012 Мурат К., син на живеещи в Хесен турски мигранти, напада и ранява тежко двама полицаи, които охраняват демонстрация на дясноекстремисткото движение „Pro NRW". „Вие сте прототип на фанатика и сте крайно опасен човек", казва съдията по негов адрес в края на процеса.
"Вълна от екстремисти в германските затвори"
Мурат К. е един от общо 150 опасни ислямисти, които в момента се намират в германските затвори - някои от тях са още в предварителен арест, други вече излежават ефективна присъда. В същото време в момента текат още стотици следствия срещу предполагаеми ислямисти, съобщава правосъдната министърка на провинция Хесен Ева Кюне-Хьорман. Пред вестник „Ди Велт" министърката твърди, че през следващите няколко години очаква „вълна от екстремисти в германските затвори".
А те и бездруго са пренаселени. В редица германски провинции, сред които Баден-Вюртемберг, Бавария, Райнланд-Пфалц, Берлин, Бремен и Хамбург, през миналата година затворите са били запълнени почти до последното място, сочат данни, предоставени от провинциалните министерства на правосъдието.
В коалиционния договор на германското правителство понятието „сигурност" е споменато в различни вариации точно 171 пъти. Един от аспектите на темата за сигурността е тъкмо ситуацията в затворите, която съвсем очевидно не изглежда никак добре. Насилието срещу персонала в затворите расте, агресията сред задържаните ислямисти - също. Само през миналата година Федералната прокуратура в Карлсруе е завела близо 1000 следствия срещу лица, заподозрени в терористична дейност. Става дума както за хора, които проповядват насилие и омраза, така и за атентатори или джихадисти, завърнали се от Сирия.
Мнозина се радикализират зад решетките
През миналата година в Берлин се разчу случаят с ливанеца Мохамед А. Затворникът, който излежавал в берлинския затвор „Тегел" тригодишна присъда за тежък обир, явно се е радикализирал именно зад решетките, поради което тамошната полиция го категоризира като „особено опасен". Мохамед твърдял, че след като бъде пуснат на свобода, смята да извърши терористичен удар. Още от затворническата килия екстремистът разпространявал ислямистка пропаганда в социалните мрежи - с помощта на нелегално внесен смартфон.
Случаи като този има предостатъчно. А институциите са до голяма степен безпомощни да се противопоставят на растящата опасност, произтичаща от ислямисти, техни симпатизанти и помощници.
„Колкото повече опасни ислямисти влизат в затворите, толкова по-голям става и рискът за персонала", предупреждава Рене Мюлер, председател на Федералния съюз на служителите в затворите. По неговите думи, германските затвори са пренаселени с опасни хора, поради което има спешна необходимост от допълнителни обучения за персонала. Само в провинция Хесен броят на опасните ислямисти в затворите се е утроил от 2013 насам.