Отидете към основна версия

2 858 8

Светослав Бенчев за ФАКТИ: При скъп долар – петролът е евтин

  • петрол-
  • бензин-
  • сащ-
  • шистов петрол-
  • дизел-
  • горива-
  • иран-
  • венецуела

Трудно предвидимо е какво ще се случи на пазара на суров петрол

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В момента е доста трудно предвидимо какво ще се случи на пазара на суров петрол. Това, което може да се каже със сигурност е, че резки сътресения са малко вероятни.

Това коментира пред Факти.бг Светослав Бенчев, експерт от Българската петролна и газова асоциация.

Във фокуса остават санкциите, които американският президент Доналд Тръмп ще наложи на Иран и доколко те ще засегнат чуждестранните компании, опериращи в Иран. Засега единствено „Тотал“ декларира, че спира работата си в Иран под заплахата от това да бъде отказан достъп до финансиране от американските финансови институции.

Общите действия на ЕС за запазване на споразумението, както декларациите на Русия и Китай, че също ще се придържат към него говорят за по-скоро минимизиране на ефекта от американските действия, но все пак те трябва да се видят на практика. Счита се, че санкциите могат да доведат до загуба за пазара от 300 000 барела/дневно до 1,5 млн. барела/дневно. Считам, че реалността ще бъде някъде около 400 000-500 000 и пазара по-скоро ще понесе тази цифра без сътресения.

Венецуела продължава да представлява проблем с постоянно намаляващите добиви и остаряващата инфраструктура, а новините за преизбирането на Николас Мадуро дават знак, че ситуацията не върви към разрешаване. Тук също стои въпрос за сериозни американски санкции, които допълнително биха усложнили ситуацията и които ще намалят доставените количества.

Намаляващата продукция на ОПЕК също е фактор. Страните-членки, произвеждат под квотите си и това води до засилване на страховете от липси на пазара.

От друга страна засилващите се позиции на долара, поради политиката на Донал Тръмп , както и на Федералния резерв по-скоро задържат цените, тъй като тенденциите са, когато доларът е скъп, петролът да е евтин и обратното.

Шистовите добиви са на високи нива и ще могат да компенсират евентуални количества, които липсват на пазара, но до определени стойности, тъй като те се сблъскват с проблеми от инфраструктурно естество и поне към момента, въпреки сериозния си потенциал има пречки пред разгръщането му.

В заключение – ако не се случи нещо сериозно петролът ще задържи сегашни или близки стойности с тенденция за повишение, но без това да се случва рязко. Отговорите на повечето въпроси ще има към края на годината или в началото на следващата.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини