Иран откри много милиардна кредитна линия, за да застрахова танкерите си, за да се противопостави на санкциите на ЕС, които забраняват на европейски компании да застраховат корабите транспортиращи иракски петрол, разкрива АФП, позовавайки се на публикации в иранската преса.
Иранският петролен флот е един от най-големите в света.
Той разполага с 47 танкера, а 90% от застраховките бяха поемани от европейски компании.
Нещата се промениха на 1 юли, когато санкциите влязоха в сила.
С предприетата стъпка Техеран се опитва да заобиколи наложените ограничения и да си осигури свеж финансов ресурс за развитието на ядрената си програма.
Китай и Индия са основни клиенти на режима на аятоласите и вече използват ирански танкери за внос на суров петрол от тази страна. Южна Корея се готви да постъпи по същия начин.
Друг важен клиент на Иран – Япония – прие закон, който разрешава на държавата да замести европейските застрахователи, за да осигури за 7,6 милиарда долара танкерите, които превозват ирански суров петрол.
Според Международната енергийна агенция (IEA), новите западни санкции биха могли да свалят иранския износ с 40%.
Италианският в. „Стампа“ обаче наля допълнително масло в скандала, съобщавайки че
САЩ и техните съюзници залагат и на военно разрешение на кризата
с ядрените амбиции на режима на аятоласите. Според изданието това ще е последната мярка, ако се провалят дипломатическите усилия.
Създадена била „супер бомба“, която да поразява иранските бункери. За целта администрацията на Белия дом била изхарчила над $ 330 млн.
Претендентът от Републиканската партия за Белия дом
Мит Ромни е готов да подкрепи плановете на Израел за нанасяне на въздушни удари по Иран,
за да се прекрати ядрената програма на Техеран. Това стана ясно от визита му в Йерусалим.
Близо 100 дни преди вота Мит Ромни направи ключово външно политическо посещение с цел да спечели подкрепата на еврейската диаспора в САЩ за вота. Не случайно стана ясно, че позицията на Ромни, че трябва да се "вземат всички мерки, за да убедят Иран да промени "ядрения" си курс".
Ескалацията на кризата в региона може да доведе до покачване на цените на петрола, предупреждават анализатори.