Отидете към основна версия

4 776 72

Европейският съюз трябва да заклейми реабилитацията на комунизма в България

  • държавни бензиностанции-
  • вик-
  • предприятие-
  • национализация-
  • ес

Ролята на държавата е с институционални средства да не позволява монополни извращения на пазара, а не да участва в него

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Централизацията на управлението на водите и задаващият се строеж на държавни бензиностанции свидетелстват за поетапното реанимиране на комунизма в България. Вместо след 30 години посткомунизъм България да започне да се превръща в развита демокрация с работещи институции, които просто да регулират стопанския живот, държавата ни започна да прави крачки назад, крачки към миналото. Крачки, които са в абсолютен дисонанс със същността на развитите европейски и атлантически страни.

Докато цивилизованият свят се дигитализира, децентрализира и създава добра бизнес среда за дребния и среден частник, България централизира и опитва да национализира. Като последното е с абсолютното съгласие в парламента, че това трябва да се прави. 

Давате ли си сметка, четящи граждани, хора с какво мислене сте изпратили за свои народни представители? В единия случай като гласувате за тях, а в другия като изобщо не гласувате.

Единственият гласувал против създаването на държавни бензиностанции, колкото и изненадващо да е, това е Румен Гечев от БСП. Но всъщност това е нормално, защото той е сред малкото икономисти в 44-ия парламент. Гечев е наясно, че не това е начинът за уравновесяване на пазара на горивата, както и много добре знае, че в България държавното, особено пък с тези стопани, на печалба няма да излезе.

Всъщност, поддръжниците на идеята за държавните бензиностанции, могат ли да посочат поне една държавна компания, която не е затънала в дългове и даже работи на печалба? Май не, но нека те кажат.

Българската държава ще се включи пряко в търговията с горива, защото създаденият от нея орган - Комисията за защита на конкуренцията, така и не успя да констатира, че руската ''Лукойл'' е монополист на пазара вече толкова много години. В такъв случай, когато не можеш да си свършиш работата, та дори и посредством такива твои органи като КЗК, не правиш държавни бензиностанции, или баничарници, примерно, а си подаваш оставката, за да дойде някой друг, по-кадърен и по-независим, който да свърши работата, която ти или не си способен да свършиш, или не искаш.

Ролята на държавата е с институционални средства да не позволява монополни извращения на пазара, а не да участва в него. Както и чрез законотворчетво да се стреми цялостно да подобрява средата за бизнес у нас. 

Меко казано неприемливо е институциите на Европейския съюз да наблюдават безмълвно регреса в България. Ясно е, че поне за момента те не могат да се намесват пряко във вътрешните ни работи, но със сигурност могат да изкажат доста критична позиция за най-пресните комунистически идеи на правителството. Това ще има ефект, защото за разлика от Орбан, на управляващите в България все още им е важно какво мислят в Брюксел за тях. Разбира се, ЕС може да каже какво мисли не само за комунистическите идеи на ''дясното'' правителство на ГЕРБ, но и за грандиозната корупция в България, която напоследък лъсва в пълния си ''блясък''.

И всъщност, макар и все още да не са давани подобни сигнали, в някой слънчев или облачен ден управляващото мнозинство и подкрепящата го ''опозиция'' биха могли да заключат, че селското ни стопанство не се развива добре, че земевладелците не стопанисват добре земите си, поради което се налага национализация на собствеността им. 

Така че още от сега е хубаво да си отговорим на въпроса:

Подиграват ли ни се или да?

Поставете оценка:
Оценка 3 от 46 гласа.

Свързани новини