Отидете към основна версия

11 440 64

Евродепутатът Софи ин‘т Велд пред ФАКТИ: Борисов и Гешев бяха поканени на изслушването

  • евродепутат-
  • мониторинг-
  • бойко борисов-
  • иван гешев-
  • софи ин‘т велд

"Решението за провеждането на това изслушване е взето от DRFMG", каза Софи ин‘т Велд

Снимка: БГНЕС/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В петък – на 28 август, в Европейския парламент се проведе среща, посветена на ситуацията в България. Изслушването беше организирано от Мониторинговата група зa дeмoкрaция, върхoвeнcтвo нa зaкoнa и ocнoвни прaвa (DRFMG) към Кoмиcиятa пo грaждaнcки cвoбoди, прaвocъдиe и вътрeшни рaбoти (LIBE) нa Eврoпeйcкия пaрлaмeнт.

В нея се включиха членове на европейския парламент, български инситуционални представители - външният миниcтър нa Бългaрия Eкaтeринa Зaхaриeвa, зaмecтник-глaвният прoкурoр Крacимирa Филипoвa и зaмecтник-миниcтърът нa прaвocъдиeтo Дecиcлaвa Aхлaдoвa, грaждaнcки oргaнизaции и eкcпeрти. В интервю за ФАКТИ евродепутатът Елена Йончева каза, че в дискусията са участвали представители на Европейската прокуратура.

Темите на разговора не бяха публично оповестени, а самото изслушване беше закрито. От пресцентъра на Кoмиcиятa пo грaждaнcки cвoбoди, прaвocъдиe и вътрeшни рaбoти казаха за ФАКТИ, че не могат да предоставят информация за въпросите, които са били обсъдени и ни посъветваха да се свържем с членовете на европейския парламент, които са участвали в разговора, за да получим повече информация.

От ФАКТИ се свързахме с нидерландския евродепутат Софи ин‘т Велд, която е също и председател на Мониторинговата група зa дeмoкрaция, върхoвeнcтвo нa зaкoнa и ocнoвни прaвa към Кoмиcиятa пo грaждaнcки cвoбoди, прaвocъдиe и вътрeшни рaбoти нa Eврoпeйcкия пaрлaмeнт с покана за интервю. За съжаление Софи ин‘т Велд отговори, че не е разрешено дискусията да бъде обсъдена в конкретика, но въпреки това ни даде следната информация, която публикуваме с нейно съгласие:

„Решихме да проведем изслушване за България предвид притесненията по редица въпроси, включително структурите на прокуратурата и съдебната система (която вече е разглеждана в решението на Европейския съд от 2009 година по делото „Колеви срещу България“, както и от Венецианската комисия), свободата и плурализма на медиите, защитата на правата на ромите, ЛГБТИ хората и жените.

Чухме сведенията от няколко члена на правителството, на прокуратурата, на Комисията за защита срещу дискриминация, както и от Групата на държавите, борещи се срещу корупцията (ГРЕКО) към Съвета на Европа и от Венецианската комисия, от неправителствени организации като Хелзинския комитет и Института „Отворено общество“, от разследващ журналист.

Оттук насетне ще провеждаме мониторинг на развитието отблизо. След вчерашното изслушване (бел.: този отговор от Софи ин‘т Велд е получен в събота – 29 август) решихме да изпратим допълнителни въпроси в писмен вид. По-нататъшни изслушвания и срещи (онлайн или на място, както бъде допуснато от правилата относно Covid) могат да бъдат насрочени в контекста на упражнения мониторинг.

Следващия месец Европейската комисия ще представи първия си Годишен доклад за върховенството на закона, който ще докладва за всички държави-членки, включително България. Нашите констатации ще бъдат включени в дебата върху този доклад“.

Припомняме, че делото „Колеви срещу България“ е гледано от Европейския съд по правата на човека. В оценката на ЕСПЧ по това дело се казва, че „наистина, до септември 2003 г. в България е било юридически невъзможно да бъде повдигнато наказателно обвинение срещу Главния прокурор без негово съгласие“.

„В производството пред Съда, Правителството не показа, че поне някои от многобройните сериозни твърдения, направени по време на съответния период срещу г-н Ф., Главния прокурор (виж параграфи 51-61 по-горе), някога са били разследвани, поне на ниво предварителна проверка. Съдът счита, този факт е особено важен в настоящото дело, тъй като потвърждава твърдението на жалбоподателите за съществуващата липса в българското законодателство на достатъчно гаранции за провеждане на независимо разследване на престъпления, по които Главният прокурор или други високопоставени служители, близки до него, може да са заподозрени“, пише още там, а също и, че „няма никакво съмнение, че разследването на убийството на г-н Колев поради практически съображения се е намирало под контрола на Главния прокурор, г-н Ф., до края на мандата му през 2006 г.“.

Въпреки невъзможността да проведем интервю относно дискутираното на изслушването в петък Софи ин‘т Велд се съгласи да отговори на два въпроса на ФАКТИ.

На въпроса дали инициативата за изслушването е дошла от българската страна, както беше казано в прессъобщението на Прокуратурата, Софи ин‘т Велд отговори: “Въпреки че контактът с Европейския парламент наистина е търсен, решението за провеждането на това изслушване, канейки набор от участници е взето от DRFMG. Изслушвания, посещения на държави и писмени въпроси са сред инструментите, които ние често използваме в контекста на нашите мониторингови дейности“.

На въпроса дали министър председателят Бойко Борисов и главният прокурор Иван Гешев са били първоначално поканени на изслушването, холандския евродепутат отговори: „Да, така беше. Правителственото представителство на България ни информира обаче, че те ще бъдат представени от своите съответни заместници".

Напомняме, че евродепутатът Елена Йончева в интервюто си за ФАКТИ изрази опасения, че състоянието на съдебната система у нас може пряко да се отрази негативно върху евросредствата, които България предстои да получава в бъдеще. Какви ще бъдат констатациите на мониторинговата група, предстои да разберем.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 86 гласа.

Свързани новини