В началото на седмицата обществеността научи за поредната комунистическа наглост. В София паметната плоча на комунистическите престъпници - Адалберт Антонов, Александър Димитров, Йорданка Николова, Лиляна Димитрова и Свилен Русев, бе възстановена под опеката или дори с прякото административно участие на кмета на район ''Изгрев'' Делян Георгиев. Който, разбира се, е от БСП. Макар че не бихме се изненадали и кмет на ГЕРБ да съдейства за реабилитирането на убийци, работили срещу българската държава и в полза на чужда такава - СССР.
Тя издържа едва един ден в съседство с Народно читалище ''Добри Чинтулов'' в ж.к Дианабад, където се намира. Граждани я разрушиха. Но не това е начинът. Тя просто никога повече не трябваше да се появява на бял свят, след като е била отстранена веднага след настъпването на демокрацията у нас. Темата отдавна трябваше да е приключена. Дебат по нея не може да има, защото около нея няма спорни моменти. Комунистите са обявени със закон за престъпници.
По този повод от ФАКТИ се свързахме със столичния общински съветник от ''Демократична България'' - Михаил Паргов, който обясни пред медията ни какво е сторено и какво е установено до момента.
''Единственото, което можеше ние да предприемем е просто да изпратя питането до кмета. Той е дал някакво разрешение за възстановяване на паметната плоча, но според правилата то е невалидно, никаква работа не върши това разрешение. Такива паметници трябва да минават през решение на Столичен общински съвет. Вчера в някоя от медиите видях, че зам.-кметът по култура Чобанов е съобщил, че са се самосезирали. Дали е било след моето питане - не знам. Направили са проверка и няма такъв доклад, не е приемано и всъщност това си е самоинициатива на районния кмет, което е в нарушение на всякакви правила. Аз се съмнявам, че ако влезе такъв доклад за такъв паметник изобщо някой, като изключим групата на БСП, разбира се, би гласувал ''за'' такъв паметник. По конкретния случай, ако цитирам Чобанов, действията на този кмет са самоуправство'', каза Михаил Паргов.
Подобно на нас, общинският съветник не възприема и обосновката на кмета Делян Георгиев за неговото действие. Тя в общи линии е доста несъстоятелна, защото въпросните хора не са някакви герои в историята ни, а обикновени терористи и национални предатели.
''През системата за електронно връчване съм пратил запитването си до кмета на ''Изгрев''. При мен пристигна, че е връчено. В същото време не ми е върнат входящ номер от район ''Изгрев'' и се съмнявам, че ще получа някакъв адекватен отговор'', добави общинският съветник от ''Демократична България''.
''Добър повод е да спомена, че имаме внесен доклад за преместване на Паметника на съветската армия още от март месец миналата година, който така и не вижда бял свят до момента'', сподели Михаил Паргов.
А от ФАКТИ остава да добавим:
Редно е, ако наистина има самоуправство, кметът на район ''Изгрев'' да бъде наказан.
Редно е, ако в София има други подобни паметни плочи, незабавно да бъдат демонтирани.
Редно е българската държавата да се задейства и най-после да демонтира не само Паметника на съветската армия, но и всички останали пропагандни съветски и комунистически паметници.
Ако постигнем това като общество, на малко по-късен етап може да помислим и за масова промяна на имена на улици, булеварди, площади, имена на храмове и дори болници.