Преди няколко дни – на 30 март, Държавният департамент на Съединените американски щати публикува своите ежегодни доклади за състоянието на правата на човека в различни държави по света. България е сред тези държави, като докладът се отнася до 2020 година.
„Съществените проблеми, свързани с правата на човека, обхванаха: насилствено отношение от страна на полицията; произволни арести; сериозни проблеми с независимостта на съдебната система; сериозни ограничения на правото на свободно изразяване, включително цензура на медиите, насилие и заплахи за упражняване на насилие срещу журналисти, както и корпоративен и политически натиск върху медиите; връщане на бежанци или търсещи убежище лица; тежки корупционни деяния; престъпления, свързани с насилие или заплахи за упражняване на насилие срещу роми; насилие срещу деца; престъпления, свързани с насилие или заплахи за упражняване на насилие срещу лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални лица (ЛГБТИ)“, пише в резюмето на доклада за България, което Посолството на САЩ у нас публикува на български език.
За да говорим за доклада на Държавния департамент на САЩ за човешките права у нас, за посланията от този доклад и какво е възможно да се случи оттук нататък, от ФАКТИ се свързахме с адвокат Михаил Екимджиев.
„Това е доклад, който се изготвя от Държавния департамент на САЩ ежегодно. Обичайно този доклад се обнародва именно през месец март. Той съдържа една много важна оценка на американската администрация за състоянието на правата на човека в някои държави. Това е по-скоро доклад, който има информационна функция и е насочен към самите американски граждани.
Бидейки информирани по този начин – официално от своето правителство, какво се случва в държавите, обект на докладите, американските граждани могат да държат сметка на своето правителство. Могат да държат сметка защо например след като са констатирани такива системни проблеми, каквито в България има с ендемичната корупция, със системните нарушения на правата на човека, с полицейското насилие, с дискриминацията спрямо малцинствата, САЩ декларира инвеститорски интереси или топли партньорски отношения.
Възможно е да държат сметка и за това защо не се предприемат ограничителни мерки, както се предприемат спрямо Русия и някои други държави, в които тези нарушения са брутални, или за това каква е била реакцията на американското правителство след като са констатирани тези нарушения“, коментира адвокат Михаил Екимджиев.
„За мен е много впечатляващо, че след злополучното приключване на мандата на Доналд Тръмп, администрацията на Байдън категорично в прав текст заявява, че защитата правата на човека ще бъде основен приоритет на американската политика. Това е нещо много важно, защото то беше забравено през последните 4 години. Оттук нататък ние можем да очакваме един мек, дипломатичен, но категоричен натиск през политики, през условия за инвестиции и реализиране на американски икономически проекти в България и на Балканитe. Можем да очакваме, че като условие ще се поставя именно подобряването на тези показатели, които са критикувани в доклада на Държавния департамент. Този доклад само потвърждава заключенията на двамата сенатори от Републиканската и от Демократичната партия, които бяха публикувани на сайта на Посолството на САЩ само преди две седмици и които наши политици и дипломати се опитаха да омаловажат, представяйки ги като техни лични мнения“, продължи адвокат Екимджиев.
„Вече е безпощадно ясно, че докладът е позиция на американското правителство и на американската държава. По времето на Тръмп партнирането ни със САЩ можеше да означава преди всичко икономическо сътрудничество. Докладът на Държавния департамент показва, че това сътрудничество не може да бъде продължено без един ценностен консенсус, че правата на човека в България ще бъдат спазвани. Това ще бъде ‘conditio sine qua non’, тоест условие, без което не може да се надграждат икономическите, политическите и военните отношения оттук нататък. Това е много важно и обнадеждаващо“, обясни той.
„Самите заключения в доклада не са изненадващи. Ние си знаем, че сме най-корумпираната и най-бедна държава. Свързвам двете, защото бедността е резултат от корупцията в българския модел. Ние сме най-корумпираната и затова най-бедна държава в Европейския съюз. Знаем класацията на „Репортери без граници“, на която сме на 111-то място по свобода на медиите, знаем за завладяването на медиите и тяхното нехигиенично финансиране с публичен финансов ресурс. Разбира се, неприятен акцент е полицейската бруталност, проявена особено активно при погромите срещу протестиращите хора това лято. Това е съчетано с липсата на адекватно разследване на полицейско насилие, включително и на нападенията над журналисти – визирам над Слави Ангелов и Димитър Кенаров. В доклада присъства още и традиционната нетолерантност и прояви на дискриминация, понякога и насилие, към хора от различните етнически и с различна сексуална ориентация“, каза още адвокат Екимджиев.
На въпроса какви са възможните действия от страна на САЩ към България, той отговори: „Не бих се наел да анализирам всички линии, чрез които все още най-могъщата страна САЩ би могла да влияе на България. Несъмнено обаче ние не сме туземци, които живеят в някакъв резерват, независимо от световните политически и икономически процеси. Във всички случаи има немалко формални и неформални, дипломатически, икономически и юридически лостове и механизми, с които САЩ – без да са като СССР, който при проблеми можеше да прати танкове, могат да постигнат своите цели, така че да не бъдат упреквани от гражданите си, че поддържат топли отношения с държава, която на ценностно ниво не отговаря на тези базисни изисквания за партниране. Визирам преди всичко правата на човека, които са в основата на ценностната пирамида в северноатлантическата цивилизация. Правата на човека са основата, върху тях се надграждат икономическо, политическо, военно и какво ли не още сътрудничество“.
Относно реакциите на доклада от българска страна, адвокат Екимджиев каза: „Официозите, свързаните с властта медии ще се опитат да го маргинализират. Просто ще кажат, че това са доклади, пишещи се от едни хора отвъд Океана, на огромно разстояние от България, които нищо не разбират от българските реалности, че техните източници – НПО-та и представители на опозицията, са ненадеждни. Ще ги има тези традиционно използвани опорни точки за омаловажаване, за маргинализиране на тези заключения. Горе-долу внушението ще бъде: „Ние си знаем в каква държава живеем, а те защо бият афроамериканците?“. Това ще бъде посланието“.
„По-важни са икономическите позиции. Не е тайна, че се обмислят много скъпи и важни инфраструктурни проекти по инициативата „Три морета“. Според мен посланието на САЩ е ясно – „ако искате тези инфраструктурни проекти да бъдат реализирани с участието на България и с огромните геополитически и икономически предимства, които тя би реализирала чрез тях, оправете си политиките по отношение на правата на човека, свободата на словото, малцинствата и след това бихме могли да се разберем“. Иначе вероятно ще се направи така, че тези проекти да ни заобиколят”, допълни адвокат Екимджиев.
В края на разговора адвокат Екимджиев акцентира върху един възможен сценарии за развитие на България: „Виждайки глупостите, които сега се случват и в България, и в Македония, надявам се, че поне информираните, мислещите четящите хора си дават сметка, че ако продължат да ни управляват хора с такива патриотарски нагласи – тази коалиция на ГЕРБ и ВМРО, ще се превърнем в карикатура на държава, каквато за съжаление е Северна Македония в момента. Ще се превърнем в етнофолклорен резерват, в който вероятно за чужденците ще е много забавно да идват, да ни гледат и да се снимат с нас, но не и да инвестират и да правят бизнес. Ще продължим да бъдем най-бедните и най-корумпираните и сигурно ще се състезаваме на две писти само с братята македонци. Като че ли глупостта в позициите на двете страни е най-сериозното доказателство, че ние сме много близки и по произход, и по култура, и по манталитет, но за съжаление от това не печелим”.