Отидете към основна версия

8 415 35

Адв. Велислав Величков за ФАКТИ: Не решим ли въпроса с Прокуратурата, не решаваме въпроса с правосъдието

  • инициатива „правосъдие за всеки“-
  • правосъдие за всеки-
  • велислав величков-
  • адв. велислав величков-
  • правосъдие-
  • съдебна реформа-
  • прокуратура-
  • правосъдие без каскет-
  • протест

„А не решим ли въпроса с правосъдието, не решаваме нито един въпрос, тъй като то има значение за всички обществени и социални сфери", категоричен беше представителят на Инициатива „Правосъдие за всеки“

Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Инициатива „Правосъдие за всеки“ поднови традиционните граждански протести пред Съдебната палата в София. Вчера се проведе пореден протест с искания за реформа в правосъдието под надслов „Правосъдие без каскет“.

„Да поискаме от следващия парламент смела, достойна и независима прокуратура, без олигархичен Каскет и политическа опека!“, пишат организаторите на протеста.

Акцент във вчерашния протест беше закриването на специализираното правосъдие у нас, а самият протест премина в шествие от сградата на Съдебната палата до сградата на Висшия съдебен съвет.

За да говорим за протестите, които „Правосъдие за всеки“ организира и за правосъдието с „каскет“, от ФАКТИ се свързахме с адв. Велислав Величков, който е един от основателите на инициативата, бореща се за ефективно правораздаване.

„Протестите на „Правосъдие за всеки“ се провеждат от май 2017 година. Тоест от 4 години. Тогава беше първият Марш за правосъдие в памет на Джовани Фалконе (борец срещу мафията в Италия), когото и вчера почетохме на протеста. През 2017 година направихме три протеста с много хора – на всеки от тях присъстваха около 3000 души. През 2019 продължихме с Маршовете за правосъдие по повод единствената номинация за главен прокурор. От миналата година форматът на протеста е „Правосъдие без каскет“, тъй като становището ни е, че Прокуратурата започва да измества съда като независим арбитър в преценката за вината. Доста хора биват "прокурорски осъдени" преди още да има обвинителен акт и преди съдът да се е произнесъл с крайно решение.

Именно затова миналата година внесохме шест идеи за съдебна реформа. Оповестихме ги публично в края на юни миналата година, внесохме ги и при президента. Една от тези идеи е закриване на специализираните съдилища, което твърдим, че абсолютно първи в цялата страна предложихме още юни миналата година. В тези идеи е също и премахването на длъжността главен прокурор. Според нас тази длъжност е излишна. Главният прокурор не изпълнява специфични прокурорски функции, не влиза в съд, не защитава обвинителни актове, не се постановяват присъди по инициатива и дейност на главния прокурор. Той е един административен и организационен ръководител от най-високо ниво, който за съжаление се явява началник на абсолютно всички прокурори и действа точно като „каскет“ върху цялата Прокуратура, захлупвайки всякаква собствена инициатива. Както знаем, магистратите – тоест и прокурорите, трябва да се произнасят по закон и по вътрешно убеждение, а не по убеждение на главния прокурор или заместниците му“, разказа адвокат Величков.

На въпроса дали темата за реформа в правосъдието намира голям отзвук сред обществеността, той отговори: „Темата се вдигна много високо в обществото. Започвайки още с нашата подписка „7 идеи за съдебна реформа“ от края на 2015 година, която съвпадна с конституционните промени, наречени тогава „исторически компромис“, минавайки през протестите ни и конференцията ни с Лаура Кьовеши през 2017 година, и особено много през 2019 и 2020 година, когато това стана основна тема в обществото. Видя се в социологическите проучвания на обществените нагласи покрай предишните избори (б.р. парламентарните избори на 4 април 2021 г.), че хората поставят темата за независимо и ефективно правосъдие на трето място в своите приоритети. Нормално, на първо място бяха проблемите със здравеопазването заради Covid-кризата. Трето място за тема, която дори не влизаше в първата десетка само преди 5 години, е нещо голямо.

Дебатът, който започна – обществен, експертен и политически, няма да приключи. Напротив, той ще се разрасне, ще бъде основна тема в кампанията и на предстоящите избори, ще бъде основна тема и в работата на 46-тото Народно събрание. Ще се прояви инициатива, а ние със сигурност ще упражним и обществен натиск, да се търси политически консенсус за бързи съдебни реформи през Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, но и за иницииране на конституционно мнозинство от минимум 160 гласа за конституционни промени, тъй като промените в Прокуратурата - на структурно ниво и ниво главен прокурор, не могат да се случат без промени в Конституцията“.

„Не решим ли въпроса с Прокуратурата, не решаваме въпроса с правосъдието. А не решим ли въпроса с правосъдието, не решаваме нито един въпрос, тъй като то има значение за всички обществени и социални сфери. Кражбите и грабежите – част, от които и сега се разкриват, се случват именно заради липсващото или избирателно прилаганото правосъдие“, категоричен беше адв. Величков.

На въпроса дали промените в правосъдието трябва да започнат от Прокуратурата, той отговори: „Трябва да започнат ot Прокуратурата и от Висшия съдебен съвет. Само промени в Прокуратурата няма да са достатъчни. В случая говорим за наказателното правосъдие. Kато че ли то се явява най-важно в момента. Знаете, че само след няколко дни - на 1 юни, Европейската прокуратура започва своята работа, а с това ще започнат и множество разследвания, свързани със злоупотреба с европейски средства, пране на пари, преки или косвени корупционни действия, търговия с влияние, свързана с европейски средства и т.н. Ние ще трябва да отговорим и на това предизвикателство, и то бързо. Още повече като се има предвид, че сме единствената страна с недокомплект в европейските делегирани прокурори. От нас се искаха десет, бяха одобрени четирима и има шест свободни бройки. Как четирима ще свършат тази работа, или ще бъдат все пак номинирани нови хора за европейски делегирани прокурори в България, предстои скоро, надявам се, да разберем.

Докато политическата квота – ние така казваме на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет, не бъде съществено намалена, максимум до пет човека – трима в Прокурорската колегия и двама в Съдийската колегия, а не единадесет, както е сега, което е половината избираем състав на ВСС, проблемите няма да може да бъдат решени. Дори и да се смени главният прокурор, ще бъде избран нов, който ще се държи не по-различно и няма да бъде по-различен като типаж от сегашния - просто защото той е удобен на статуквото. Или Висшият съдебен съвет трябва да се раздели така, че прокурорите да излязат изцяло от него и да си формират Прокурорски съвет към Върховна прокуратура, или, ако Съветът (ВСС) остане единен, трябва да има съществено намаляване на парламентарната квота в него. След това вече може да се говори за евентуален избор на нов главен прокурор при нови условия и при нови критерии за тази личност, в случай, че тази фигура остане в Конституцията“.

Относно гражданският натиск, който „Правосъдие за всеки“ ще упражнява в бъдеще, адв. Величков каза: „Започнахме с „Марш за правосъдие“, сега „Правосъдие без каскет“. Тези ни събития ще продължат. Още другата седмица – на 2 юни в Деня на Ботев и падналите за свободата на България, ще се съберем символично, за да припомним, че нашият граждански дълг изглежда много по-лесен от онази борба за свобода, която предците ни са водили. Ако не го изпълним обаче и не окажем този обществен натиск, всъщност ние ще предадем техните идеали - в едно мирно време ще позволим да ни отнемат свободата, а може би частично и суверенитета, което е недопустимо. След това на 9 юни отново ще проведем протест, под същия надслов”.

„Няма да провеждаме протести по време на предизборната кампания, за да не бъдем обвинени, че влияем в една или друга посока. Нашите открити писма до партиите обаче ще заминат в деня преди началото на предизборната кампания. Миналият път в нашата анкета, на въпросите за съдебна реформа отговориха само „Изправи се! Мутри вън!“ и „Демократична България“. Сега мислим да връчим въпросите лично. Мислим да поискаме срещи и да ги връчим ако не на лидерите, то на съответните лица, които отговорят по тези теми в големите парламентарни партии, в партиите, които въобще са заявили намерение за съдебна реформа. Например с ДПС това е излишно, тъй като те казват, че съдебна реформа не е нужна сега и няма защо да се повдига този въпрос. Така че там няма смисъл да внасяме подобно писмо и анкета“, обясни адв. Величков в края на разговора.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 45 гласа.

Свързани новини