На 10 юни общинският съветник от „Демократична България“ Методи Лалов беше обвинен от БСП – София, че уронва престижа на Столичния общински съвет. Причината – в края на май Лалов сигнализира публично за опорочаване на процедурата по избор на съдебни заседатели към Специализирания наказателен съд.
Докладът за избора на съдебните състави е подписан от четирима души, които не са се явили на процедурата по избор, сигнализира Лалов. Става дума за Гeoрги Гeoргиeв oт ГEРБ-CДC, Вacкo Тoдoрoв oт БCП, Ивaйлo Пeткoв oт ГEРБ-CДC и Михaил Пeтрoв oт ВМРO.
За да говорим по темата от ФАКТИ се свързахме с Методи Лалов.
Малко по-рано днес настоящият общински съветник в Столичния общински съвет и кандидат за народен представител от „Демократична България“ от 25-ти МИР в София Методи Лалов се включи на живо във Facebook от столичния квартал „Захарна фабрика“. Включването беше провокирано от конкретен повод, но по-скоро може да бъде пример за нивото на социалната политика в Столична община. Разговорът ни започна именно с това включване.
„Става дума за едно общинско жилище, което е абсолютно негодно за живеене. Било е предоставено на една госпожа, която публично разказа за него. Районният кмет твърди, че жилището е годно, тя твърди, че е негодно, аз видях с очите си, че е негодно. Като общински съветник се намесих – отидох, направих снимки, поисках Комисията по икономика и собственост на СОС да разреши този спор, да дойде тук и да види. Те отказаха, кметът продължи да твърди, че жилището е годно. В крайна сметка се назначи експертиза, която да каже дали жилището е годно, установи, че не е. Жилището няма настилки, няма инсталация, няма баня - естествено, че е негодно за ползване. Какво се получава – през тези общински жилища Общината прави социална политика, помага на хората в нужда с жилище. Това е майка с две малолетни деца. Дават ѝ един имот, за който трябва да извади 10-15 хиляди лева за ремонт. Вместо Общината да предостави едно скромно, но годно за живеене жилище, тя просто отбива номера. Оправданието е, че имат 17 хиляди лева бюджет за ремонти на жилища, а те са десетки“, разказа Лалов.
„Общинските жилища в „Захарна фабрика“ са в бедствено положение, така са и в по-голямата част от София, особено в центъра. Общината вечно се оправдава, че няма пари. Кметът на район „Илинден“ (б.р.: където спада „Захарна фабрика) Иван Божилов е кмет от 2011 година – вече 10 години. Докога да се оправдава с липса на пари или нещо друго?“, каза още Лалов и допълни: „Впрочем днес този районен кмет не беше в кабинета си. Първоначално секретарят не можеше да обясни къде е, затвори вратата, след това обясни, че бил на среща. На каква – не може да обясни. Човекът просто не е отишъл на работата“.
„Това е частен случай и ние ще го разрешим, но какво правим с останалите. Срещал съм се с други хора, повечето от ромското малцинство, влизах в жилища, в които плочите са пропаднали с по няколко пръста надолу“, допълни общинският съветник и кандидат за народен представител.
Разговорът премина към казуса с доклада за изслушванията за избор на съдебни заседатели към Специализирания наказателен съд. „Това е абсолютен пример за дългогодишна практика в Общината. Там се имитира дейност, разни многочленни комисии се назначават, в същото време работят – ако работят, двама-трима. В този случай в комисията, в която имаше 9 човека, през цялото време работихме трима. Единият съм аз, другият Ботьо Ботев от ГЕРБ, третият Иван Виделов от БСП. Тези трима свършихме работата. Не е страшното, че ние сме работили, а другите не. Страшното е, че те избраха съдебни заседатели, които на практика са съдии, без да са им виждали очите. Съдебните заседатели сами могат да решат едно дело“, каза Лалов.
„Оправданието на Георги Георгиев от ГЕРБ – един от тези, за които пуснах сигнал, е, че са прегледали документите, диплома, мотивационно писмо и са формирали мнение. Освен това пък се били доверили на Методи Лалов. Това обаче не може да бъде. По закон изборът има два етапа – документален и интервю. Те не са присъствали на интервюто. Законът и Общинският съвет с решение е възложило на комисията, не на Методи Лалов или на някакъв камерен състав, да извърши подбора. Този, който не е присъствал, не може да делегира нито задължения, нито права.
Много пъти ги попитах как се доверяват на Методи Лалов, след като аз съм ярка тяхна опозиция, след като не се доверяват на нито едно друго мое предложение. Защо не се довериха на предложението за референдум за инсинератора, на предложението ни за детски градини, за бюджет, за правилника на СОС и пр., а изведнъж се доверили. Аз съм бил съдия, занимавал съм се със съдебни заседатели цял живот. Имам най-голямо отношение и впечатление в тази област, обаче не съм приел тяхното упълномощаване. Гражданите също не могат да им позволят това нещо. Никъде в този документ те не написаха: „Ние отсъствахме, но предвид качествата на Методи Лалов и останалите двама, считаме, че подборът е извършен добре“, обясни Лалов.
ГЕРБ и БСП са имали синхронизирани позиции след неговия сигнал, смята Лалов. „От тези четирима отсъстващи, които подписаха документ с невярно съдържание, което е престъпление, двама са от ГЕРБ, един от БСП, един от ВМРО. Нормално е да се синхронизират, защото те са в една и съща тежка позиция – в случая на лица, които аз твърдя, че са извършили престъпление. Тяхната защита е как е рано да се каже кой е престъпник, как не бива да се очерня името им и как аз уронвам престижа на СОС. Отговорът е лесен – когато си възприел извършването на престъпление пряко, Наказателно-процесуалният кодекс изисква да подадеш сигнал за извършено престъпление. Аз направих точно това. Оценявам, че това, което съм видял като факти и за което съм категоричен – че фактите са такива, представлява престъпление. Имам право да кажа това и то не е очерняне на името им. Пуснал съм и сигнал към официална институция“, каза Лалов.
„Защо обаче те казват, че става дума за очерняне – защото става дума за публична институция. Аз съм политическо лице, представител на граждани, не мога да чакам неработещата прокуратура, която без обществен натиск надали работи добре, да свърши нещо. Затова е нормално да оглася на обществеността какво става зад стените на Столичния общински съвет. Впрочем нагледал съм се на такива неща, това не е първият случай, в който тези хора влизат, излизат, отсъстват, но тук случаят е много сериозен. Става дума за избор на съдебни заседатели – хора, които ще съдят други хора, ще ги вкарват в затвора. Тези съдебни заседатели са към Специализирания наказателен съд. Там престъпленията са тежки. На този фон някои хора си позволиха дори да не видят очите на тези съдебни заседатели“, каза още той.
„Ще видите, че ще започнат да ме обвиняват и как съм се държал безобразно с кандидатите, как съм ги нападал. Всъщност това, което се случваше е, че аз поставях съдебните заседатели в ситуации – „ако съдията Ви каже, че няма например да зачете мнението Ви, как бихте реагирали?“. Това са реални ситуации, аз съм ги виждал – от 16-годишната си практика съм бил наказателен съдия 13 години. Неслучайно в комисията разказвах случаи от практиката“, допълни общинският съветник.
На въпроса как трябва да се развие казуса, Методи Лалов отговори: „Сигналът до Прокуратура е абсолютно конкретен, коректен, с подробно излагане на факти. Прокуратурата трябваше при законен повод и достатъчно данни да образува наказателно производство. В това няма нищо страшно, това производство не се образува срещу конкретно лице. В рамките на това производство се събират доказателства, правят се разпити на свидетели – на мен, на останалите членове на комисията, на служителите на общината, които ни помагаха, каниха кандидатите и т.н, преглеждат се камерите от Общината. Вместо това ние губим време, а доказателствата се губят. Ще е минало време и върху някой запис от камерата ще се презапише друг, нещо от системата няма да работи, някой ще е забравил нещо. Това е абсурдно! Очакванията ми бяха да се образува бързо наказателно производство, случаят да се разследва и да се даде бърз отговор дали в СОС работят хора, които са извършили престъпление. Ето това е уронващо престижа!“.
„Впрочем реакцията на БСП и останалите е заради това, че аз пуснах доклад, с който поисках четиримата „извършители“ да бъдат отстранени от ръководни постове в комисиите, които председателстват. Правилникът казва, че председатели и заместник-председатели, които уронват престижа на Общинския съвет, могат да бъдат отстранени от тези постове по искане на общински съветници. Моят доклад беше включен от председателя на СОС Герджиков в дневния ред за 24 юни по мое настояване. Вчера на Председателски съвет мнозинството от БСП, ГЕРБ и ВМРО решиха, че не е удачно този доклад да се разглежда преди изборите и да има политически дебати, защото ме обвиняват, че това е предизборен трик, което абсолютно не е вярно. Отложиха разглеждането на доклада за някога“, съобщи Методи Лалов.
„Няма как да отложиш доклад на опозицията с аргумент, че политически моментът не е подходящ. Те биха могли да оттеглят своите доклади, ако приемат, че моментът не е сега, но когато са вносители. Това оттегляне е мачкане на опозицията, поредно запушване на устата. Този доклад трябва да излезе. Те трябва да имат доблестта, дължат го и на закона“, категоричен беше той.
„По същия начин се държат с доклада за Паметника на Съветската армия. На 26 март 2020 година внесохме доклада. Не е разглеждан дори от комисии все още. И вчера обсъждахме въпроса, аз всеки път го поставям. БСП и ГЕРБ или ще се скарат помежду си, или ще застанат на една страна, което правят, защото очевидно бавят този доклад. Аргументът е, че са изискали становище от Министерството на културата, което обаче изискаха седем месеца по-късно. Такива случаи има десетки“, каза още Лалов, имайки предвид искането за преместване на Паметника на Съветската армия извън центъра на София.
„Очаквах нормално, но бързо, решително развитие на производството за съдебните заседатели. Очаквах вече да съм бил извикан като свидетел, защото едно е да напишете сигнал, друго е да дадете свидетелски показания под страх от наказателна отговорност. Аз заставам зад думите си и ще кажа същото, което съм написал. Ако излъжа, ще нося наказателна отговорност. Съзнавам, че ако лъжа, когато сезирам Прокуратурата, това е набедяване и е престъпление от общ характер. Ако аз съм лъгал, означава да си изпратя много страшно. Зная, че ако лъжа, когато пиша публично, това е клевета. Зная, че мога да бъда осъден. Аз съм юрист и съм гледал такива дела. Истината е, че не аз уронвам престижа на СОС. СОС има уронен престиж заради действията на „коалицията на софрата“ – тези партии, които са на статуквото. Разкриването на техните престъпления е всъщност вдигане на престижа. Това се опитвам да направя“, завърши Методи Лалов.