Отидете към основна версия

15 055 64

Росен Миленов за ФАКТИ: Гешев може да си тръгне само когато Доган прецени

  • росен миленов-
  • главен прокурор-
  • дс-
  • олигархични кръгове-
  • бойко борисов-
  • иван гешев-
  • дпс

"Гешев е причината бившият премиер Бойко Борисов да не се подведе под наказателна отговорност", смята Миленов

Росен Миленов; Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„Гешев може да си тръгне само когато Доган прецени, че му е изтекъл срокът на годност, че вече не е полезен на мракобесната система. Тази залъгалка - пушилката с искането за отстраняване на главния прокурор с основание уронване на престижа на съдебната власт и на институцията, която представлява, това няма да проработи. Единственото положително е, че се повдига въпросът за ролята на главния прокурор в политическия и икономическия живот на страната. Повдига се въпросът и за още по-страшното – неговата безотчетност и безконтролност, а същевременно зависимост в ръцете на хората с мръсни пари“.

Това каза гражданският активист и бивш служител в службите за сигурност Росен Милев в интервю за ФАКТИ. Разговаряхме с г-н Миленов относно възможността главният прокурор Иван Гешев да бъде отстранен от поста си и за бъдещето на правосъдната система в настоящата политическа обстановка.

„Фигурата на главният прокурор в тази структура на държавата е изключително опасна. Берем горчивите плодове от това“, допълни той.

„Към момента главният прокурор е причината да не се повдигнат обвинения на политически лица от бившето управляващо мнозинство, за които има достатъчно данни за извършени престъпления. Не за административни нарушения, а за престъпления. Като служител, който е работил във всички служби с изключение на една-две, мога да кажа, че резултатът от престъпление може да се установи, следвайки акумулираните пари. Гешев е причината бившият премиер Бойко Борисов да не се подведе под наказателна отговорност. И не само Гешев – също и неекспертното отношение от страна на службите по казуса „Борисов“. Имаме само едни приказки, без реални оперативни действия“, категоричен е Миленов.

Росен Миленов очерта и сценария, в който бившият премиер би могъл да бъде подведен под наказателна отговорност: „Във възможностите на оперативните служби е да установят лицата, свързани с Борисов, на които се водят пари, банкови сметки, активи, недвижими имоти, придобити по престъпен начин – чрез търговията с политическо влияние през годините на Борисов в управлението. В целия свят се търси резултатът от престъплението. Когато престъплението е икономическо, резултатът са парите. Неслучайно и Ал Капоне е подведен под отговорност за неплащане на данъци и пране на пари“.

Според Миленов подобна воля обаче не се демонстрира. „От стана на Бойко Рашков виждаме действия, които се извършват от т. нар. „квартален инспектор“ – да привикаш някого, да му вземеш обяснение, накрая евентуално да му напишеш едно предупреждение повече да не прави така. Не знам на какво се дължи това – на професионална немощ или на нещо друго. Какво е това нещо друго, нека всеки да си отговори. Неслучайно казвам, че възможностите на службите са изключително големи. Особено за България, която е малка по територия, по население, по циркулираща информация“.

Росен Миленов коментира още поканата от страна на „Има такъв народ“ за разговори, отправена към ДПС. „Няма да се изненадам, ако направо направят ДПС партия на протеста. Те вече им дадоха няколко министерства – именно там, където няма разкрития. Например Министерството на земеделието, където влизат около 60% от евросредствата. ДПС си остава фактор. Не се знае и дали няма проксита, няма лица в новите политически формации“.

На въпрос за хипотезата, че зад „Има такъв народ“ стои именно ДПС, той отговори: „Щом се чуват такива сигнали в публичното пространство, значи има нещо, не е безпочвено и ще се покаже в първите дни на новото управляващо мнозинство. Това, че ДПС беше водещият фактор в управлението на Борисов, но не понесе никакъв негатив, е красноречиво доказателство, че ДПС продължава да контролира политическия процес. Но не само партията ДПС и Ахмед Доган. ДПС са зад скритите групи за влияние – и ченгесарски кръгове, и олигархични кръгове. В последните седмици виждам разкрития, махане на корумпирани хора и слагане на други корумпирани. Не виждам никакви сигнали, че големите олигархични кръгове имат отношение към измамите с обществени поръчки, с концесии, с евросредства. Никой не споменава лица, всичко е „пито-платено“.

„Когато служебното правителство беше назначено, в студиото на ФАКТИ казах: „Нека дадем на служебното правителство един месец време, резултатът ще покаже“. Резултатът е, че чрез кадрови промени се махат едни корумпета, за да бъдат сложени други корумпета. Махат едни фирми, ще дойдат други фирми, но никой не говори как да бъде променен механизмът, който генерира злоупотреби - например при обществени поръчки, за да гарантира прозрачност и ефективност без източване. Ясно е, че законодателната власт е в Народното събрание и само те могат да променят законите. Служебният кабинет дава различни предложения в различни области, можеше да даде предложение и тук. Не чувам обаче никакви индикации за механизми, които да генерират прозрачност и прекратяване на злоупотребите с публичен ресурс“, каза още Миленов.

Според него в близкото бъдеще правителство ще се сформира. „Ще направят „бъркоч“, смята той.

Разговорът премина към съдбата на правосъдната реформа в 46-тото Народно събрание. „В промените, които от отделните партии искат по отношение на съдебната власт, има някои попадения, но най-важното го няма – механизмите, които гарантират независимостта на прокуратурата и съда от политическото тяло, от хората с мръсните пари, от криминалните лобита вътре в самата система. Не видях механизъм, който да ограничи външното влияние на тези порочни групи. Големият проблем е, че главният прокурор е зависим от един олигарх с политически чадър – Делян Пеевски. Това е илюстрация как върховният блюстител на закона е зависим от криминален престъпник с крупни афери. Не с едно-две престъпления, а с крупни афери. Човек, който беше посочен и от американците, и от кого ли не. Само не от българската прокуратура, което няма и логика, защото прокуратурата е негова. Все едно да си направи харакири“, смята Росен Миленов.

„С многото фанфари за съдебна реформа аз мисля, че накрая ще имаме едни козметични промени. Промени, които няма да доведат до очаквания от обществото резултат. Общественият интерес е да има повдигане на обвинение и осъждане на хора от висшите етажи на властта, както и на хора, които държат големи активи – олигарси и местни феодали. Всички видяхме, че става въпрос за раздаване на суми от по 100-200 милиона. Някаква си фирма от село Разбойна спечелила 400 милиона от обществени поръчки в енергетиката, защото шефът на ЕСО някога бил неин служител“, допълни той.

Според Росен Миленов новите избори не могат да бъдат решение на проблема с „козметичните промени“ в правосъдието, с които вероятно обществото ще бъде „нахранено“. „Като погледнете програмите в частта съдебна власт, има допирни точки, но по-големи са разминаванията. Накрая ще се получи буламач. Дори да има нови избори, последните избори препотвърдиха разпределението на 45-тото Народно събрание с леки изменения“, смята той.

Миленов даде и примери за конкретни положителни промени, които според него е възможно да не бъдат приети: „Индивидуалната конституционна жалба е много силно оръжие в ръцете на обикновения човек срещу например някой акт на Народното събрание, който вреди на основните граждански права и свободи. В момента обикновеният човек е с вързани ръце, ако някой закон е лобистки и застрашава правата и свободите му, а такива са преобладаващото мнозинство от закони. Въпросът е дали няма да сложат филтър. Дори в „майката“ на индивидуалната конституционна жалба – Германия, има филтър – ограничение, което прави това средство за защита на права на практика неизползваемо.

Съдебният контрол върху актовете на прокуратурата също е много важен, за да може, когато на прокурора се въздейства – независимо дали по йерархическа линия или по политически, олигархична линия, засегнатото лице да има възможност да обжалва пред съда. Така ще може да се изчисти този порок на субективно отношение заради някакво външно въздействие“.

„Най-важна обаче е независимостта. Независимостта е разковничето за функционирането не само на съдебната власт, а на всички държавни органи. Независимостта от мръсните пари, от политическите централи, от лобитата във всяка структура. Специално в съдебната власт, още с формирането на Висшият съдебен съвет се привнасят зависимости – ВСС, който е „сърцето“ на съдебната власт, привнася зависимостите като започнем от парламентарната квота. Разбираемо е, че предизборната кампания се прави с пари. Тези пари не са на обикновените хора, това са мръсни пари. Тези мръсни пари след това влияят при избора на членове на Висшия съдебен съвет от парламента. Там в симбиоза работят всички партии, независимо дали са управляващи или опозиция. Какво е обединяващото – „щом вие ще подкрепите нашия кандидат, а ние – вашия, утре главният прокурор ще бъде фигура, балансирана между всички лагери“, каза още Миленов.

„Мое лично мнение, което изповядвам като философия е, че е нужно участието на гражданите. Това е обаче въпрос на ниво на гражданското общество и на отношение към функционирането на държавата. Повечето хора са незаинтересовани, тъй като държавата не им е донесла нищо. Би могло обаче да има участие на гражданите - например половината от членовете във ВСС да са пряко избрани от различните административни областни центрове, за да може да бъдат връзка със съдебната власт, да могат да рефлектират чрез кадровата си политика, тъй като ВСС назначава, повишава, уволнява, наказва всички следователи, прокурори и съдии. Именно чрез кадрова политика може да влияе върху законовото и ефективно функциониране на съдебната власт, но когато е пряко избран, когато се отчита, когато има приемен ден в съответния областен район. Това обаче е въпрос на гражданска и политическа култура. С гражданското участие се внася прозрачност, а в момента съдебната власт е изключително затворена, консервативна система, която не търпи въздействия освен тези на политици, олигарси, мръсни пари и криминални лобита на магистратите. Подчертавам, че този избор би следвало да се извършва единствено от активните граждани, будните граждани, а не от „народа“. Възможността трябва да се даде на онези, които са коректив. Към настоящият момент те нямат възможност да въздействат. Не са в кухнята на властта. Затова всичко е прави на тъмно“, обясни той в края на разговора.

„Ето сега договорките на сформиране на нов кабинет не се правят публично пред обществото. Защо? Нали правителството се прави, за да работи в интерес на обществото, не в интерес на политическите централи – „кой кадър е наш, къде да го сложим, какво да е съотношението, кои схеми ще дадете на нас, кои остават за вас“. Щом нещо става на тъмно, рискът да носи пороци е налице“, завърши Росен Миленов.


Бел.ред.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 57 гласа.

Свързани новини