Отидете към основна версия

14 552 60

Емил Соколов пред ФАКТИ: Между Президентството и ДПС се води война

  • емил соколов-
  • има такъв народ-
  • итн-
  • дпс-
  • президенство-
  • румен радев

"По волята на сарая, ИТН са в ролята на умиротворител, който се опитва да договори мир", каза историкът и политически анализатор

Емил Соколов, кадър: "Денят с В. Дремджиев"
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Макар и силно дразнеща нормалния човек, политическата ситуация в България е премного интересна. А за да бъде тълкувана тя, необходими са интелигентни и независими анализатори. Не като 90% от тези, които ежедневно Ви представят трите големи телевизии.

В контекста на ходовете на водещата парламентарно представена партия "Има такъв народ", но и не само, от ФАКТИ потърсихме за анализ историка от университета в Екзитър и политически анализатор - Емил Соколов.

- Г-н Соколов, как разчитате това, че след като от "Има такъв народ" напористо биха по най-добрите служебни министри (Кирил Петков и Асен Василев) на назначеното от президента Румен Радев служебно правителство, в едно редките си физически показвания, когато говорим за политика, Слави Трифонов заяви за втори път подкрепа към настоящия президент за втори негов мандат?

- Няколко са проблемите в тази ситуация. Първо, атаката на ИТН срещу служебните министри ги доближи твърде близко до ДПС. ДПС първи се обявиха срещу служебното правителство. Малко след това ИТН също изразиха недоволство от Кирил Петков и Асен Василев - двама служебни министри, които ИТН първоначално се опитаха да привлекат за министри в първия си проектокабинет, но впоследствие се отрекоха от тях. Също толкова нелогична е подкрепата на ИТН за президента Радев. Няма логика да подкрепяш президента, но да се опитваш да дискредитираш хората, назначени от него в служебното правителство. По този начин казваш, че Радев не си е свършил добре работата и не е избрал точните хора. Защо тогава ИТН в последното си обръщение почти издигнаха Радев в култ, говорейки за него като някакъв идол в политиката? В един друг пост Трифонов спомена думата "шизофрения". Подходът на ИТН спрямо президента и служебните министри определено е шизофреничен.

Второ, нека приемем, че ИТН нямат връзки с ДПС. Доказателствата сочат обратното, но да приемем, че ИТН се държат така, защото са неопитни. Какво целят като подкрепят Радев? Единият вариант е да искат да изчистят имиджа си, който в последно време страда. Подкрепяйки Радев, ИТН се самоопределят отново като протестна партия. Това би могло да е опит да се отъркат в президента и да спечелят от неговата популярност. Възможно е също и да предлагат сделка на Радев. Ние ще те подкрепим за втори мандат, а ти ще ни дадеш благословията си, за да постигнем по-добър резултат и да управляваме сами. После няма да се закачаме взаимно. Сценарий, в който ИТН управляват сами обаче е малко вероятен, тъй като нямат нужната подкрепа.

Съществува обаче възможност ИТН да се опитват да сключат сделка с Радев, за да се предпазят от "изчегъртване". Вчера служебният министър-председател Стефан Янев освободи Александър Николов. Досега Николов беше заместник-министър на енергетиката, но от ИТН го гласяха за министър във втория си проектокабинет. Посланието е ясно - служебното правителство отвръща на атаките на ИТН. Не е изключено от ИТН да искат да предотвратят точно такъв сценарий през следващите няколко месеца и да търсят примирие преди изборите. Въпросът е - защо партия на протеста ще се страхува от изчегъртване? Защо нова и непорочна партия, каквато ИТН твърдят, че са, се държи като партия на статуквото, която от години е във властта. Каква е причината за това несъответствие?

Тук се връщаме на съмненията за връзка между ИТН и ДПС. Ако ИТН се окажат поредното прокси, параван на ДПС, не е изключено протегнатата ръка към Радев да е всъщност поредния опит на ДПС да мимикрират и да се задържат на власт. Доказателства, че ИТН и ДПС са свързани, има много. Например, Петър Илиев, който беше предложен от ИТН за министър на вътрешните работи, е участвал в сделка с майката на Пеевски преди години. Това обяснява защо ИТН пригласят на ДПС така упорито и се опитват по всякакъв начин да отстранят служебния кабинет. Между Президентството и ДПС се води война. По волята на сарая, ИТН са в ролята на умиротворител, който се опитва да договори мир.

- Каква ще е ролята на ГЕРБ и БСП в политическия сценарий?

- ГЕРБ изчакват ИТН да изиграе ролята си, за да се върнат на бял клон. ИТН е проект, който цели да спечели време на статуквото да се прегрупира. Това е причината Борисов да мълчи и гласът на ГЕРБ да не се чува много. При Нинова е по-сложно. Тя се бори за политическото си оцеляване. Тъй като отношенията ѝ с президента са обтегнати, Нинова до последно се колебаеше дали да подкрепи ИТН, или да застане зад служебния кабинет. Ако третият мандат отиде при БСП и те предложат служебното правителство да стане редовен кабинет, това може да се тълкува като сдобряване между Нинова и Радев. Простата истина е, че БСП вече не може да е нищо повече от слуга на Радев. Президентът е този, който е в по-добра позиция. Ако Нинова не му се подчини, Радев винаги може да си намери други партньори.

- С оглед на досегашните политически ходове на Радев, то какво може да очакваме от него като поведение в тази мръсна задкулисна игра?

- Радев е най-важната политическа фигура в момента. Няма значение дали това ни харесва, или не. Той се ползва с най-високо доверие и всички искат да са близки с него. От една страна, това е добре, защото президентът няма нужда от подкрепата на ИТН, ДПС или някоя друга партия, за да спечели втори мандат. Радев може да спечели втори мандат сам. Няма нужда да влиза в задкулисни съглашения с някоя от партиите на статуквото, за да си осигури подкрепа.

От друга страна, това е проблем. Президентът концентрира твърде много власт в себе си. Ако прибавим и настроенията в обществото, че всички партии са лоши, завоят към повече авторитаризъм в българската политика става все по-реален. Радев играе картите си добре - дава на обществото това, което иска, докато усилва собствените си позиции. Не можем да го виним за това. Въпросът е дали в един момент президентът няма да злоупотреби с властта си. Президентската институция в България има предимно представително функции, с 1-2 изключения. Радев обаче може да си позволи много повече. Тъй като сега всяка партия се опитва да спечели подкрепата му, той може активно да влияе на политическите решения. Задава се и още едно служебно правителство, което на практика следва линията на президента.

- Доколко ние гражданите можем да вярваме в автентичността на настоящия ни президент? Питам Ви това, тъй като част от обкръжението на Радев не вдъхва доверие. Пример за това може да бъде проф. Александър Маринов - агент Майстора от комунистическата Държавна сигурност.

- Президентът Радев е обграден от бивши кадри на ДС, което не е добър знак. Чрез него старата партийна номенклатура на БКП отново си проправя път към властта. Връзката с Русия също не бива да се подценява. Радев беше избран с помощта на генерал Решетников. Не казвам, че Радев ще ни изкара от НАТО и ЕС, а че той и екипът му са събирателен образ на руските интереси. Русия няма интерес ние да излизаме от НАТО и ЕС. Напротив, членството ни в тези организации е добре дошло за Кремъл. България играе ролята на троянски кон на Русия перфектно.

- Според Вас възможно ли е демократичната общност да излъчи кандидат, който да победи Радев?

- Според мен е малко вероятно. Кандидатът още не е обявен. Ако "Демократична България" искат да имат шанс в президентската надпревара, трябва да започнат кампания още сега. Това не се случва. Друг проблем е, че част от симпатизантите на ДБ харесват Радев. Радев би могъл да бъде победен, ако ГЕРБ и ДБ имат общ кандидат, но това няма как да стане. ДБ си научиха урока и не биха направили такъв компромис. От ГЕРБ също по нищо не личи да приемат президентските избори насериозно, което е странно. Ще видим на какво се дължи това.

- Някак се остава с впечатление, че почти всичко продължава да се случва на терена на задкулисността. Различни задкулисия се боричкат за позиции в държавните структури, като в някои случаи се договарят и си разпределят порциите. Къде в крайна сметка са гражданите и имат ли те поне един искрен и автентичен представител?

- Да, задкулисието в България продължава да е силно. Това е, защото гражданското общество в България има още много да работи. Апатията е водеща. Ако оставим това настрана, автентични представители има. ИБГНИ и най-вече ДБ се опитват да привлекат вниманието на гражданите към проблемите. Разбира се, всяка от тези партии има недостатъци, но на фона на всички останали те наистина се опитват да са конструктивни. През последната една година ДБ демонстрират принципност и последователност, които са похвални. Разбира се, ако някой е решил да вярва на опорките за "джендъри" и други глупости, винаги ще му се струва, че всички са маскари. Това обаче е проблем, който никоя партия не може да реши. От всеки от нас зависи да се интересува какво се случва и да не вярва на глупости.

- По отношение на цялостната политическа ситуация и най-вече в контекста на парламентаризма, според Вас какво точно целят от "Има такъв народ" с поведението си или и те не знаят, бидейки просто автентични политически лаици?

- ИТН не са лаици. Това, което правят, е стратегия. ИТН са продължение на модела Борисов-Доган. Те са поредният проект на статуквото. Опорката, че държанието на ИТН се дължи на неопитност и на това, че са чалгари, е опит да се отклони вниманието на обществото далеч от топлата връзка между ИТН и ДПС. ДПС, разбира се, е едно от многото имена на ДС в България. Поведението на ИТН не може да се обясни с това, че са прости. Не, не са прости. Просто такава роля им е дадена от ДС - на шутове.

- Прогнозата Ви за развитието на политическите процеси в България до края на годината?

- По всяка вероятност Радев ще спечели втори мандат. На предстоящите парламентарни избори очаквам ГЕРБ да вдигнат подкрепата си, а ИТН да са втори. ДБ по всяка вероятност ще са трети. Разбира се, още е рано да се каже, тъй като има няколко месеца и може да има изненади. Големият проблем е, че дори след още едни избори, трудно ще се сформира редовно правителство. Това означава, че управлението на страната ще бъде в ръцете на президента Радев. Няма значение дали Радев е добър или лош. Тези спорове са безсмислени. Когато в една личност се концентрира твърде много власт, това е проблем. Протестите миналото лято бяха за повече демокрация, а тенденцията е демокрацията в България да се свива и на преден план да е авторитаризмът. Единственият изход от това е повече активност от страна на гражданите. Гражданите са тези, които трябва да се борят и отстояват демокрацията.


Бел.ред.
ИТН влезе в политиката на крилете на Референдума от 2016 г. с обещанието за мажоритарни избори в два тура.
Предадоха ли идеята в два последователни парламента? Линк към резултатите от анкетата

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 85 гласа.

Свързани новини