Отидете към основна версия

10 926 49

Само мажоритарни избори ще махнат от властта корумпираните политици

  • мажоритарни избори-
  • пропорционалин избори-
  • сиромахов
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В „Шоуто на Слави" предлагаме мажоритарна система вече повече от 10 години.  А през пролетта на 2009 година дори направихме опит да предизвикаме

референдум, в който гражданите да си кажат каква избирателна система искат

– мажоритарна или пропорционална. Събрахме 70 000 подписа на граждани, които искат мажоритарна система и  ги внесохме в парламента, президентството и министерския съвет. За съжаление, не получихме никакъв отговор от държавата и волята на 70 000 избиратели беше захвърлена някъде в мазетата на тези институции.

Малко по-късно бяха гласувани едни срамежливи промени в избирателния закон, с които се въведоха „пропорционални избори със засилен мажоритарен елемент”. Иначе казано 31 депутати се избират мажоритарно, а останалите 209 – пропорционално.

Формулировката „засилен мажоритарен елемент” е

меко казано малоумна

Една жена може да е или бременна, или не. Няма как да е със „засилен елемент на бременност”.

Така и избирателната система може да е или пропорционална, или мажоритарна. Всичко друго е политически хермафродитизъм.

Какви са предимствата на мажоритарната система в два тура?

Най-важното е, че

мажоритарните избори отменят властта на партийните централи

да нареждат в листите безропотни послушни некадърници. Ще им се наложи да издигат избираеми личности, депутати, които да имат обществено одобрение. Хора, които няма да кибичат безгласни цели четири години, а ще бъдат мотивирани да вършат работа в полза на избирателите си, ако искат да бъдат избрани отново.

Затова политиците се страхуват от мажоритарната система, защото при тази система 90% от сегашните депутати ще гледат парламента през крив макарон. Техният единствен шанс е да се подмазват на партийните си лидери с надеждата началниците да ги подредят на избираемо място.

Преди няколко дни четох някакъв текст на Андрей Райчев, в който той твърди, че „за да избереш мажоритарно 240 души, трябва да държиш в главата си имената на минимум 750 претенденти и да преценяваш и сравняваш качествата помежду им”.

Това е тежка глупост

и не мога да си обясня защо изобщо я е изрекъл.

При мажоритарната система не избираш 240 души, а един. И трябва да познаваш не повече от 10-15 човека – максимум толкова ще са кандидатите в един избирателен район.

Друго неоспоримо предимство на мажоритарните избори е, че при тях избирателят наистина има представителство във властта. Когато познаваш депутата от твоя район и можеш да се срещаш всяка седмица с него, ти реално ще можеш да поставиш проблемите на твоя град, на твоето село, на твоята община. И да го питаш защо е гласувал за тоя закон, или защо не е гласувал за него. По този начин депутатите стават наистина народни, а не партийни представители.

През 2009 година, когато се въведе прословутият „засилен мажоритарен елемент”, всички партии нададоха вой до небесата, че при мажоритарната система можело да си купиш гласовете. Точно обратното е. Гласове се купуват при пропорционалната система. При нея с 1000-2000 купени гласа можеш да вкараш депутат в парламента. При мажоритарната, за да си гарантираш място трябва да купиш половината от всички гласове в района. При средно 30 000 избиратели на район, това означава, че трябва да купиш над 15 000 избиратели, което на практика е невъзможно.

Излиза, че именно пропорционалната система е изгодна на тези, които са свикнали да купуват гласове. Може би затова партиите не искат тя да бъде сменена.

На миналите избори всички политици и платените им журналисти реваха, че с мажоритарни избори в парламента можело да влязат престъпници като братя Галеви, които щели да купят избирателите.

Братя Галеви действително се кандидатираха. Пламен Галев беше мажоритарен кандидат в Кюстендил, а Ангел Христов – в Перник.

И какво стана? Избраха ли ги?

Не ги избраха. Къде отидоха прогнозите на „разбирачите”?...

Хората, които в момента протестират по улиците, имат различни искания, но в едно са единодушни – не желаят да бъдат управлявани от нито един от политиците, които вече са били на власт. И са прави. Защо да гласуваш доверие на някой, който вече се е провалил и е доказал, че не става за нищо...

Но ако остане пропорционалната избирателна система, в следващия парламент

ще влязат същите тиквеници

Изобщо, когато някой започне да ми обяснява колко страшни са дефектите на мажоритарната избирателната система, винаги го питам харесва ли му как е в Англия и в Щатите.

На мен лично много ми харесва.

Иво Сиромахов
сценарист

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини