Отидете към основна версия

13 244 67

Осман Октай пред ФАКТИ: Партиите се страхуват от избори, извън избори “2 в 1”

  • осман октай-
  • президентски избори-
  • парламентарни избори-
  • избори 2 в 1-
  • председателски съвет

"Не е работа на Народното събрание да обсъжда датата на предсрочни парламентарни избори. Тяхната работа е да посочат дата за президентски избори", категоричен е Октай

Осман Октай; Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“След днешния Председателски съвет има една много интересна ситуация. Обсъди се дали изборите да бъдат “2 в 1” или отделно. Никой обаче не реагира, че не е работа на Народното събрание да решава кога ще са предсрочните избори за ново Народно събрание. Това е работа на президента”.

Това каза в интервю за ФАКТИ политическият анализатор Осман Октай. Повод за думите му беше провелият се по-рано днес Председателски съвет, на който бяха обсъдени предстоящите президентски избори, както и вариантът за предсрочни парламентарни избори и президентски вот на една и съща дата.

“Решението на парламента следва да бъде единствено коя ще бъде датата на президентските избори. С това обсъждане те предпоставят провал на третия мандат, коeто не би трябвало да правят. Това, че всички партии в съгласие обсъждат в нарушение на Конституцията тази тема, следва да сигнализира, че те се страхуват от избори, извън избори “2 в 1”. Те искат да се “закачат” към авторитета на президента и изборната активност, за да не се изложат с ниска избирателна активност и да не получат наказателен вот”, коментира още Октай.

Осман Октай определи тези действия като “партиен егоизъм”.

“Има голяма опасност следващите предсрочни избори пак да не излъчат правителство”, смята още той.

“Защо днес те поставиха за обсъждане темата за избори “2 в 1”, което не е тяхна работа? Те просто търсят как да се закачат към авторитета на президента, за да има висока избирателна активност. По този начин се опитват да рекетират избирателя - “когато отидете да гласувате за президент, гласувайте и за някой от нас”, каза също Осман Октай.

“Не е работа на Народното събрание да обсъжда датата на предсрочни парламентарни избори. Тяхната работа днес и до края на седмицата, тъй като сме влезли в критична конституционна бариера, е да посочат дата за президентски избори”, категоричен е той.

“Изборите за президент са строго фиксирани между 22 октомври и 22 ноември. Ние вече влязохме в тази опасна зона - 60 дни преди изборите ЦИК трябва да започне да работи за подготовката на президентските избори. Има си процедури, които започват 60 дни преди изборите, има си регистрация на партии и инициативни комитети и т.н. Ние вече сме в тази опасна зона на закъснението. Те вече трябваше да са определили дата за президентските избори. Точно това ми дава основание да мисля, че днес с този дебат се опитват да се закачат за президентските избори, за да не платят много висока наказателна цена от избирателите си - първо, да няма ниска избирателна активност, с което ще нанесат тежък удар на парламентаризма и легитимността на следващия парламент, и второ, партиите и партийните лидери, които са разочаровали своите избиратели, да не получат тежък удар”, обясни Осман Октай.

“Затова те опитват да обсъждат тема, която не е тяхна - дали парламентарните и президентските избори да бъдат “2 в 1”. Датата за изборите за парламент са в правомощията на президента”, заключи той.

Осман Октай коментира още възможностите пред третия мандат: “Ако аз съм човекът, който ще получи третия мандат от името на третата формация, аз мога да водя преговори 10 дни, 20 дни. Конституцията не ме ограничава. Няма срок до излъчването на министър-председател. Изборът на кого да възложи третия мандат е на президента - именно за да може, в краен случай, да създаде възможност допълнително да се притиска парламентът да търси кризисно решение.

Ако например Корнелия вземе мандата в петък, тя спокойно може да излезе и да каже: “Дори да е много трудна възможността да се реализира третият мандат - да се сформира правителство, нека ние спокойно да дадем време на парламента да работи, за да може да актуализира бюджета, да подготвим държавата за зимата и т.н.”. Може в съгласие с всички парламентарни сили и с президента, това време - да речем до 15 септември, да се използва и да се водят консултации, да се търси решение, но най-вече да се даде възможност парламентът да обсъди важните въпроси, да може да работят спокойно тези комисии, които се създадоха със закъснения и президентът правилно упрекна, че не работят, а само препитват министрите”.

“Тези, които ще получат третия мандат, биха могли да привлекат към себе си позитивно мнение с това, че те, дори да не могат да реализират правителство, могат да оставят парламента да работи достатъчно дълго, че да приключи актуализацията на бюджета и други важни подготвителни закони за тежката зима”, завърши той.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 102 гласа.

Свързани новини