Отидете към основна версия

4 520 74

Емил Соколов за ФАКТИ: Никоя партия не пожела да се сблъска челно с неграмотността относно Covid-19 в обществото ни

  • емил соколов-
  • избори-
  • ваксинация-
  • противоепидемични мерки

"Надявам се партиите в новия парламент да потърсят отговорност на Радев, тъй като небрежността и нехайството му са престъпни", смята политическият анализатор

Емил Соколов; Кадър: Денят с Веселин Дремджиев
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Никоя партия не пожела да се сблъска челно с неграмотността в обществото ни. Вместо това партиите се опитват да не ядосат средностатистическия избирател".

Това каза в интервю за ФАКТИ политическият анализатор Емил Соколов.

"Партиите оставиха борбата с пандемията на индивидуални кандидати, които обикновено са лекари. Вместо да застанат зад тях и да им придадат гласност, повечето партии разчитат на отделни личности в листите им да настояват за ваксинация и мерки. По този начин се надяват, че негативите ще понесе единствено конкретният кандидат, а не цялата партия", смята още той.

"Надявам се ДБ и "Продължаваме промяната" да сменят тактиката. Двете политически формации се борят за това да са носители на промяната, законността и спазването на правилата. Тези неща няма как да се случат, ако партиите не обясняват на гласоподавателите си какво представляват тези понятия. Най-простият пример за спазване на правилата е да носиш маска на закрито, за да пазиш околните", коментира още Соколов.

Разговаряхме с Емил Соколов относно влиянието, което политическите субекти оказаха върху пораждането на позитивна воля за ваксинация и спазване на противоепидемичните мерки със своето говорене за тези процеси, както и за липсата на по-категорични партийни позиции “за” налагане на всички необходими мерки в контекста на високите нива на заболеваемост и смъртност от Covid-19 у нас.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Г-н Соколов, според Вас наблюдаваме ли липса на категорични позиции “за” ваксинация и “за” противоепидемични мерки сред лидерите на политически формации у нас?

- Пандемията, мерките, ваксинацията и здравето на българите са се превърнали в тема табу за голяма част от политическите партии у нас. Всяка една партия гледа или да избягва тези теми, или ги политизира по-възможно най-опасния начин. Ако всички партии мълчаха, вероятно нямаше да е толкова зле, но някои партии си позволиха да проведат престъпна дезинформация. Например партия "Възраждане" отричат пандемията и редовно организират протести срещу мерките. Липсата на категорична позиция в останалите партии позволява на маргинални партии като "Възраждане", "Атака" и други подобни да паразитират върху страховете и фобиите на хората. Ако имахме работеща прокуратура, тези хора щяха да с подведени под съдебна отговорност.

- На какво се дължи тази липса при другите партии?

- Проблемът е, че у нас функционалната грамотност е изключително ниска. Обществото ни масово не разбира науката и дори я отрича. Вместо в медицината, ние вярваме във всевъзможни конспирации, които нямат общо с реалността. Никоя партия не пожела да се сблъска челно с неграмотността в обществото ни. Вместо това партиите се опитват да не ядосат средностатистическия избирател. Не му говорят за здравеопазване, за вируси и за ваксини, а се опитват да го убедят, че е добре да си мие ръцете. Това е много под санитарния минимум, който е нужен за справяне с пандемията. Позволихме на суеверието ни да ни парализира по време на тежка здравна криза.

Ако беше проведена информационна кампания относно опасностите от вируса и ползите от ваксинацията, можеше и да е друго. От "Демократична България", между другото, единствени настояват за това. Това обаче не се случи. Сега сме в ситуация, в която Министерство на здравеопазването буквално се държи за ръце и се надява на чудо. Вместо лекари, имаме шамани, защото ние си го избрахме. Летните месеци бяха пропилени, за да не се пречи на бизнеса и забавлението на хората. Цената за това нехайство са пълните болници в момента.

- Говори се много как зелените сертификати ще се отразят на вота на 14 ноември, но как мислите ще се отрази на въпросния вот фактът, че категорични про-ваксини и про-мерки позиции липсваха от кандидатите за вота?

- Някои кандидати не мълчат. Д-р Александър Симидчиев не е спирал да обяснява ползите от ваксинацията. Проблемът по-скоро е друг. Партиите оставиха борбата с пандемията на индивидуални кандидати, които обикновено са лекари. Вместо да застанат зад тях и да им придадат гласност, повечето партии разчитат на отделни личности в листите им да настояват за ваксинация и мерки. По този начин се надяват, че негативите ще понесе единствено конкретният кандидат, а не цялата партия.

Надявам се ДБ и "Продължаваме промяната" да сменят тактиката. Двете партии се борят за това да са носители на промяната, законността и спазването на правилата. Тези неща няма как да се случат, ако партиите не обясняват на гласоподавателите си какво представляват тези понятия. Най-простият пример за спазване на правилата е да носиш маска на закрито, за да пазиш околните. Ако оставиш простака да прави каквото си иска, той само ще става по-нагъл.

Мисля, че повечето партии подцениха колко упорит може да е българският народ. В последните дни виждаме тълпи да нахлуват в молове в опит "да освободят" мола. Тази форма на протест срещу зелените сертификати показва, че нещата няма да се нормализират от само себе си. Не може да се чака повече на хората да им дойде акълът. Някой трябва да покаже какъв е правилният път за излизане от пандемията. С превземане на молове няма да стане.

- Така ли стоят нещата и при кандидатите за президент - липсват ли позиции про-ваксинация и про-мерки?

- Да, кандидатите за президент също отбягват темата. Румен Радев беше този, който можеше да се опитва да противодейства на антиваксърските настроения в обществото ни, но той също избра популизма пред здравия разум. Лозан Панов прави плахи опити да говори за ваксинация, но липсва категоричност. Страхът, че това може да изгуби гласове, надделява.

- Можеха ли политическите субекти да улеснят процеса на ваксинация и спазване на мерки, ако бяха по-категорични в позициите си?

- Няма как да знаем, тъй като те до последно не правеха нищо. Борисов се ваксинира и излъчи това във Фейсбук, но той е толкова компрометиран, че това по-скоро имаше обратен ефект. Мнозинството партии просто подминаха тази тема.

- Защо кандидатите за вота ни не успяват да наложат в говоренето си необходимостта от спазване на противоепидемичните мерки - страх от загуба на електорат ли е причината?

- Да, основно е това. Другата причина е, че много кандидати се затрудняват и не разбират какво се случва. Виждаме как тълкуването на елементарна статистика се оказва предизвикателство за много кандидати и експерти. Казано по-просто, много кандидати нямат нужните знания и умения, за да реагират адекватно в тази ситуация. Това е много сериозен проблем.

Виждаме, че Мангъров, Чорбанов и други подобни псевдоспециалисти не само че не провеждат свои проучвания, но не могат да разчетат проучванията на колегите си от Европа и света. Неведнъж сме чували от тях как ефектът на ваксините не е доказан, а всъщност фактите показват точно обратното. Ваксините спасяват животи. Липсата на добро образование отдавна е достигнала до най-високите нива на държавата, но сега това се оказва смъртоносно.

- Според Вас, ако все пак в двете седмици до изборите се появи политически субект, който да влезе в силна про-мерки кампания, какви ще са реакциите спрямо него, какъв ще е неговият резултат?

- Късно е за такава кампания. Това трябваше да е акцент на изборите през април и юли. Каквито мерки и да се вземат сега, вече сме в пика на вълната. Единственото, което може да намали заболеваемостта, е локдаун, но никой няма да предложи това преди изборите. Никой няма да поеме подобен риск сега.

- В такъв случай - политическите формации в 47-мото Народно събрание ще имат ли вина, ако видим още по-катастрофално развитие на пандемията у нас или тази вина пада изцяло върху президента Радев и неговото служебно правителство?

- За развитието на тази вълна отговорността е изцяло на Румен Радев и неговото служебно правителство. Опитите им да угодят на обществото доведоха до ужасяващи нива на заболеваемост и смъртност. Радев показа, че го интересува единствено да остане на власт. Служебният кабинет не смее да мръдне и на сантиметър, за да не навреди на кампанията на президента. Надявам се партиите в новия парламент да потърсят отговорност на Радев, тъй като небрежността и нехайството му са престъпни.


Бел.ред.
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 46 гласа.

Свързани новини