Отидете към основна версия

9 396 33

Борисов и Радев защитават интересите на "Газпром"

  • румен радев-
  • илиян василев-
  • газпром-
  • българия-
  • русия-
  • газ-
  • бойко борисов-
  • интереси

Щетите за българската икономика и граждани са за милиарди

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Битката между Румен Радев и Бойко Борисов основно бе кой да държи ключа към Кремъл. Ръководството на „Булгаргаз“ не действа в интерес на българските потребители, а в интерес на „Газпром“.

Забавянето на интерконектора България-Гърция се дължи на тоталния саботаж на лица свързани с Русия – политици и бизнесмени както у нас, така и в Гърция. Заради липсата на алтернативни доставки на азербайджански газ, щетите за българската икономика и граждани са за милиарди. Това не е просто престъпление, а работа в полза на чужда държава.

Това заяви в интервю за БГНЕС дипломатът и политически анализатор Илиян Василев.

БГНЕС: Как си обяснявате поведението на „Булгаргаз“ в кризата? Чии интереси защитава?

Илиян Василев: Поведението на ръководството на „Булгаргаз“ е извън корпоративната логика, защото лишава компанията от приходи и от възможността да усили позициите си на регионалния пазар. Очевидно не се защитават интересите на потребителите, защото, ако беше така, трябваше да положат всички усилия да внесат азерския газ, като най-евтин. Вече е пределно ясно, че са имали цялото време да намерят подходящия начин, имало е възможност, ако са имали желание. Истината е, че именно желанието им липсваше. След толкова години на изключителна зависимост, на представителство и защита на монопола на „Газпром“, да напомним, че сега зависим на 95 процента от руски газ, докато преди две години бяхме под 80 процента, това поведение на „Булгаргаз“ означава само едно - както политиците които са поставили това ръководство, Борисов, Пеевски и Радев /той назначи Павлов на поста енергиен министър в първото си служебно правителство/, така и всички останали лица по веригата на доставки на руски газ, имат интерес от подобна ситуация. Да припомним, че докато не се купува азерски газ, нарастна с 50 процента вноса на по-скъпия газ от „Газпром“. При това природният газ, който внасяме у нас е по-скъп от Сърбия и Турция. За това Павлов ни праща за зелен хайвер с нелепи сравнение с цените на спот пазара „Ден напред“ на другия край на Европа. Да обобщим, интересите на „Газпром“ са защитени, на антуражите около Борисов и Радев също, на самите мениджъри на „Булгаргаз“ определено. Само за интересите на потребителите и данъкоплатците няма кой да се погрижи.

БГНЕС: Къде е проблемът с неизграждането на интерконектора България-Гърция?

Илиян Василев: Дълга история. Накратко тоталният саботаж от страна на свързани с Русия лица - политици, бизнесмени, както у нас, така и в Гърция. Схемата е проста и икономически логична. „Газпром“ се договаря, пряко и чрез посредници, с изпълнители, доставчици и подизпълнители, които участват в проекта на принципа "ти на мен, аз на теб". Ако примерно разчиташ от работата си по проекта да получиш 20 милиона евро печалба, посредниците предлагат "компенсиращи" проекти и бизнес с печалба по-голяма от тази срещу условието да не бързаш с изпълнението на проекта. И когато бюджетът е стегнат, нямаш много полезни ходове. Дори и да начисляваш неустойки, пропуснатите ползи са многократно по-големи.

Същата е историята и с доставчиците на ключово оборудване, защото „Газпром“ е най-големият купувач на продукцията на тези фирми. Както виждате схемата работи - забавянето е налице. А сега за "икономиката" в тази схема - досега проектът е забавен с една година, за този период „Газпром“ е спечелил от липсата на конкуренция от азерския газ, минимум 350 милиона долара. И като продължи още половин година ще спечелят още толкова. Сега съпоставете "дал Кольо - взел Кольо", за да получите сметката. Разбира се част от тези пари се дават пряко или непряко /през бизнес и поръчки/ на български олигарси /те забавиха чрез административни пречки и жалби/ значително интерконектора. Намесени са политици, включително бивши, които срещу мотивация, обикалят проекта и громят ръководството, което забележете през по-голяма част от времето си е оставено само да се справя с проблемите си, без помощ ни от цар, ни от пъдар.

БГНЕС: Защо се отказахме от вноса на азерска газ миналата година?

Илиян Василев: По изброените по-горе причини. Защото установената схема на внос на „Газпром“ и хората по веригата щяха да загубят "своето" от заместването на една трета от вноса ни с азерски газ. А става дума за стотици милиони долари.

БГНЕС: Какви са щетите за българската икономика и гражданите от случващото се? Кой трябва да понесе вината?

Илиян Василев: Щетите са за много милиарди. Това не е просто престъпление, а работа в полза на чужда държава. Но кой да разследва, след като протекцията е на най-високо равнище. Прокуратурата е пленена. Ако забелязвате думата корупция, по време на служебното правителство, изчезна от свързаните с Русия енергийни проекти и сделки, а от там тръгва всичко.

Правителството е поставено в невъзможно положение защото отвътре действа министъра на отбраната Янев /между другото един от защитниците на „Булгаргаз“/, а отвън самите шефове на „Булгаргаз“, които постоянно натискат педала на обилно финансиран пиар. Тук няма междинно положение - докато тези хора са на власт, каквото и да иска да направи министъра на енергетиката или премиера е обречено на неуспех. Не може да заместят шефа на „Булгаргаз“ или на „Булгартрансгаз“ - повелителя на най-корупционната сделка в историята – „Турски поток“.

БГНЕС: Какво се крие зад бездействието на служебните правителства и президента в енергийната област?

Илиян Василев: Битката между Радев и Борисов основно бе кой да държи ключа към Кремъл. Борисов успя да се наложи, като заложи авторитета си на „Турски поток“ и успя да изпълни обещанията си. Сега Радев се опитва да бъде основният фактор от когото зависят нещата в преговорите с Кремъл и за това темата корупция в руски енергийни проекти изчезна. Изчезна и темата участие на България в колективната система за сигурност на НАТО.

Та отговорът се крие в опитите на една част от същия този управляващ елит, да се договори с Царя в Кремъл. Нищо ново, продължение на битката между клановете на Луканов и на Живков, само че в ново изпълнение.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 59 гласа.

Свързани новини