Отидете към основна версия

2 341 36

Как конфликтът в Украйна помогна на Виктор Орбан да постигне категорична победа на изборите в Унгария

  • унгария-
  • фидес-
  • виктор орбан

Орбан се представи като защитник на Унгария, гарант на мира и стабилността, като отказа да достави оръжие на Украйна и да обмисли налагане на санкции, които биха лишили унгарците от ценния руски петрол и газ

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Унгарският премиер Виктор Орбан спечели четвърта поредна победа, много по-лесно от очакваното, на вчерашните парламентарни избори, засенчени от войната в Украйна. Петдесет и осем годишният доайен сред лидерите в Европейския съюз се изправи пред безпрецедентен и разнороден съюз от шест партии, решени да се борят с, по думите им, "авторитаризма" и "корупцията" на 12-годишното управление на Орбан, съобщи Франс прес.

Анализаторите прогнозираха оспорвана битка, но резултатите опровергаха очакванията. Коалицията "ФИДЕС-Унгарски граждански съюз" и Християндемократическата народна партия получиха 53 процента от гласовете в партийните листи и победиха в 88 едномандатни избирателни района. Опозиционната коалиция "Обединени за Унгария" успя да спечели само 35 на сто от гласовете за партийни листи и да надделее в 18 едномандатни избирателни района, показват данни на Националната избирателна служба. С тази преднина министър-председателят си осигурява мнозинство от две трети в парламента (135 от 199 места, с две повече, отколкото в предишния).

Снощи неговият опонент Петер Марки-Зай призна поражение и се обърна към своите поддръжници. "Няма да скрия тъгата и разочарованието си", реагира той. Опозиционерът осъди "неравната борба" срещу "пропагандата", "кампанията на омразата и лъжите".

"Спечелихме изключителна победа - толкова голяма, че вероятно може да се види от Луната и със сигурност от Брюксел", заяви с усмивка Орбан, който е свикнал да се изказва полемично по адрес на ЕС. Премиерът обяви изборния триумф за реванш спрямо своите "многобройни противници", като посочи "левицата у дома, международната левица навсякъде, брюкселските бюрократи, империята на Сорос с всичките ѝ пари, международните масмедии и накрая дори украинския президент". Володимир Зеленски разкритикува преди дни унгарския лидер заради нежеланието му да се намесва в конфликта в Украйна.

Войната в източната съседка, която избухна в разгара на предизборната кампания, промени изцяло картината.

Нахлуването на силите на Русия в съседна Украйна на 24 февруари първоначално изглеждаше, че ще навреди на кампанията на Орбан, посочва Ройтерс. Той бе принуден да дава неловки обяснения за продължаващите с десетилетие топли отношения с руския президент Владимир Путин. Орбан обаче успя да убеди твърдия електорат на ФИДЕС, че в желанието си да подобри връзките с ЕС опозиционната коалиция „Обединени за Унгария“ може да вкара страната във война – обвинение, което опозицията отхвърли.

Орбан се представи като "защитник" на Унгария, гарант на мира и стабилността, като отказа да достави оръжие на Украйна и да обмисли налагане на санкции, които биха лишили унгарците от ценния руски петрол и газ. В същото време на предизборните плакати и в проорбанските медии Петер Марки-Зай бе представян като "опасен", обвиняван, че иска да вкара страната във война заради силната си подкрепа за Украйна. Въпреки че кандидатът критикуваше близостта, която Виктор Орбан поддържа от 2010 г. насам с руския президент, и го нарече "унгарския Путин", реториката на Марки-Зай очевидно не е убедила избирателите, отбелязва АФП.

По време на последния си предизборен митинг в петък Орбан заяви, че снабдяването на Украйна с оръжие - нещо, което Унгария, единствена сред съседните на Украйна държави от ЕС, отказва да направи - ще превърне страната във военна мишена, а санкционирането на вноса на руски енергийни ресурси ще доведе до съсипване на унгарската икономика. "Това не е наша война, ние трябва да останем извън нея", каза Орбан, цитиран от Асошиейтед прес.

Критици казват, че се опитва да циментира еднопартийното управление на ФИДЕС с промени конституцията и изборния кодекс, чрез установяване на контрол върху медиите, назначаване на свои верни хора на ключови постове и възнаграждаване на близки до ФИДЕС бизнесмени с изгодни държавни поръчки. При все това той се радва на подкрепата на много от по-възрастните, по-бедните избиратели и живеещите в малки населени места, които приветстват защитата на християнските семейни ценности, данъчните облекчения и ценовите тавани за горивото и някои храни, отбелязва Ройтерс. Изборите бяха организирани в момент, когато Европа е изправена пред висока инфлация и енергийна несигурност, подхранвани от мерките срещу коронавируса и войната в Украйна. Ръстът на цените потребителските стоки през февруари в Унгария достигнаха 15-годишен пик от 8,3 процента.

Италианският суверенист Матео Салвини и Марин Льо Пен, крайнодясната кандидатка, която бележи напредък в социологическите проучвания седмица преди президентските избори във Франция, веднага приветстваха победата на Орбан. Унгарският лидер е яростен критик на имиграцията, правата на ЛГБТ и затова си спечели възхищението на десните националисти в Европа и Северна Америка. Той взе под свой контрол много от унгарските демократични институции и се представя като защитник на европейското християнство срещу мюсюлманските мигранти, прогресивните партии и "ЛГБТК лобито". Заедно с изборите за парламент вчера се състоя и референдум по въпроси, отнасящи се до програмите за сексуално образование в училищата и дали да бъде достъпна за децата информация за смяна на пола.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 37 гласа.

Свързани новини