Владимир Путин лъже за атаките на руските войници в Украйна. Там вече бяха убити хиляди цивилни украинци, но Русия продължава да твърди, че не напада цивилна инфраструктура. ДВ направи проверка на фактите.
Ракета се врязва в търговски център в Кременчук: хора загиват, други са ранени, сградата е разрушена. Хиляди украинци са загинали в руската агресивна война. Всеки ден се появяват нови и нови изображения на разрушенията и страданията на хората в Украйна. Въпреки всичко това властите в Русия, начело с Владимир Путин, продължават да твърдят - "Руската армия не атакува цивилни цели". Но журналисти, неправителствени организации, както и политически организации твърдят обратното.
Доказателства за конкретни атаки по цивилни цели
4731 са жертвите и 5900 са ранените от цивилното население в Украйна, става ясно от данни на (в периода от 24 февруари до 27 юни 2022). Международният разследващ екип от журналисти Bellingcat документира руските нападения по цивилни цели в детайлна карта. На нея обаче не е отбелязано коя страна във войната е отговорна за нападението.
Но има и конкретни случаи, в които организации и журналисти предоставят доказателства, че Русия е отговорна за някои атаки срещу гражданска инфраструктура. Ето шест примера:
Нападение над търговски център в Кременчук, 27 юни
Руска ракета удари търговски център, в който се намираха над 1000 души. 11 загинаха, а повече от 50 бяха ранени. Това съобщават украински източници. Руското външно министерство потвърждава нападението, но твърди, че руските военни са атакували "хангар, пълен с оръжия, доставени от САЩ и Европа". Въпросните муниции предизвикали пожара в търговския център, твърдят от Москва. Доказателства за това твърдение не са представени.
Във видеоклип, публикуван от украинския президент Володимир Зеленски, се вижда ясно, че ракета удря директно търговския център и пожарът не е тръгнал от съседна сграда, в която се съхраняват оръжия, както твърдят руските власти. От британското разузнаване смятат, че е възможно руската ракета неволно да е ударила търговския център, целейки се в друга сграда наблизо.
Нападение над ЖП гара в Краматорск, 8 април
В сутрешните часове на 8 април ЖП гарата в град Краматорск попада под ракетен обстрел, докато там се намират около 4000 души, твърди кметът на града. Журналисти от "Washington Post" съобщават за най-малко 20 загинали, сред които и деца. Губернаторът на региона Павло Кириленко твърди, че жертвите са най-малко 50.
Пред гарата е открита ракета "Точка-У". Русия отрича да използва такива ракети, но разследване на Bellingcat показва, че това не е вярно. "Амнести интернешънъл" също потвърждава, че този вид ракети са използвани от руската армия в Украйна. Британското разузнаване допуска, че е възможно ракетата да е била неточно насочена и целта да не е била гарата.
Зверствата в Буча от края на март/началото на април
В началото на април снимките на стотици тела на убити цивилни, разпръснати по улиците на украинския град Буча, обиколиха света. Властите в Киев твърдят, че те са били убити от руски войници, които в някои случаи са издевателствали над жертвите.
Разследване на американския "New York Times" показа сателитни снимки на телата, които са били по улица "Яблунска" в Буча още на 19 март. Някой тела са били там дори още на 11 март. Това опровергава руските твърдения, че телата са се появили чак след като те са се изтеглили от града.
Германският "Spiegel" също публикува разследване, което доказва, че именно руски военни са извършили убийствата в Буча. То цитира информации на германските разузнавателни служби, които са прихванали разговори между предполагаемите извършители на престъпленията в украинския град. В тях руските войници коментират по радиостанциите си убийствата на цивилни в Буча. Дойче Веле направи проверка на фактите.
А кметът на града Анатолий Федорук коментира пред ДВ, че около 90% от убитите цивилни имат огнестрелни рани. В същото време Русия продължава да отрича да носи отговорност за зверствата в Буча.
Нападение над театъра в Мариупол, 16 март
Театърът в Мариупол беше унищожен от най-малко една бомба. Според разследване на АП жертвите на атаката са около 600. В доклад на "Амнести интернешънъл" са отбелязани по-малко жертви, но нападението е определено като "руско военно престъпление".
Стотици цивилни се укриваха в театъра в града, където се водеха непрестанни сражения. От двете страни на театъра беше изписано с видими от небето букви "Деца". Комисия от експерти на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа съобщава, че е много вероятно бомбардировката да е била дело на руските въоръжени сили. Твърдението на Москва, че за нападението вина носи украинският батальон "Азов" не е подкрепено от никакви доказателства.
Нападение над родилната клиника в Мариупол, 9 март
В началото на март редица медии съобщиха за руска бомбардировка на родилна клиника в Мариупол. Пред БиБиСи кметът на града Сергей Орлов съобщи, че най-малко трима души са загинали, включително едно дете, а най-малко 17 са ранени - основно бременни жени и лекари.
От Москва не просто отрекоха да са извършили нападението, но руското посолство във Великобритания дори написа в Туитър, че болницата вече не е функционирала, а там се укривали украински радикални и въоръжени сили. Междувременно тази публикация в Туитър бе изтрита, но благодарение на архивиран вариант може да бъде видяна. Тя не отговаря на истината. От ООН предоставиха доказателства за бомбардировката на родилната клиника, за която потвърждават, че е работела по време на нападението. Освен това журналисти от АП документираха евакуацията на ранени бременни жени и деца непосредствено след удара по болницата. Те получиха и награда от ДВ.
Нападение с касетъчни бомби над детска градина в Ахтирка, 25 февруари
Само ден след началото на руската инвазия в Украйна, детска градина в град Ахтирка е ударена от касетъчни бомби. Твърди се, че при нападението са загинали трима души, включително едно дете.
Анализ на публични източници от Bellingcat относно нападението стига до заключението, че по това време руските войски са били в и около Ахтирка и е много вероятно те да са инициатори на нападението.